Spółki

Wsparcie prawne przy sprzedaży spółek i przedsiębiorstw
Sprzedaż spółki

Wspólnicy mniejszościowi

Doradztwo dla wspólników mniejszościowych przy wyjściu ze spółki oraz konfliktach ze wspólnikami
Spory wspólników

OBSŁUGA PRAWNA WSPÓLNIKÓW POZOSTAJĄCYCH W SPORZE

Od 15 lat pomagamy rozwiązywać konflikty między wspólnikami i wskazujemy najlepsze kierunki działań

Zakładając spółkę rzadko dopuszczamy do siebie myśl, że dojdzie do nieporozumień między wspólnikami. To czas radości i świętowania, że razem otwieramy swój biznes. Często ze znajomymi, przyjaciółmi albo rodziną. Po czasie okazuje się jednak, że współpraca nie układa się tak dobrze, jak tego oczekiwaliśmy. Na początku są to drobne nieporozumienia, które przeradzają się w pretensje o brak spodziewanego zaangażowania, różnice co do celów, jakie spółka ma osiągnąć, a w końcu w jawnie wrogie działania jednych wspólników przeciwko drugim. Spirala wrogości się nakręca, pretensje jednych wobec drugich są coraz większe, tak że w końcu jedyne sensowne rozmowy mogą prowadzić ze sobą prawnicy stron.
Nie będziemy w tym miejscu pouczać o wadze, jakim jest dobrze wynegocjowana umowa spółki i umowa między wspólnikami.
To świetne rozwiązania, ale praktyka jest taka, że stosują je głównie doświadczeni przedsiębiorcy. I to dlatego, że mają za sobą już niejeden spór między wspólnikami. Doskonale rozumiemy bolączki wspólników, którzy pozostają w konflikcie. Wiemy, jak duże emocje wywołują te spory. Co ważniejsze, wiemy jak pomóc w takich sporach. Dlatego naszym klientom oferujemy kompleksową obsługę prawną i plan działań, który pomoże im osiągnąć najlepsze rezultaty.

„W obsłudze prawnej sporów między wspólnikami specjalizujemy się od kilkunastu lat. Najczęściej reprezentujemy wspólników mniejszościowych, dzięki czemu wiemy, na co zwrócić uwagę, jakimi prawami dysponują, jakie czyhają na nich pułapki w rozmowach ze wspólnikiem większościowym i jak najlepiej zadbać o ich interesy. Nad każdą transakcją pracujemy osobiście”.

— — Tomasz Dulewski i Jakub Sikora
założyciele kancelarii

„W obsłudze prawnej sporów między wspólnikami specjalizujemy się od kilkunastu lat. Najczęściej reprezentujemy wspólników mniejszościowych, dzięki czemu wiemy, na co zwrócić uwagę, jakimi prawami dysponują, jakie czyhają na nich pułapki w rozmowach ze wspólnikiem większościowym i jak najlepiej zadbać o ich interesy. Nad każdą transakcją pracujemy osobiście”.

— — Tomasz Dulewski i Jakub Sikora
założyciele kancelarii

Jakub Sikora

Mec. Jakub Sikora jest radcą prawnym i współzałożycielem Kancelarii. Wcześniej przez wiele lat pracował w międzynarodowych kancelariach działających w Polsce. Razem z mec. Dulewskim obsługiwał sprzedaż spółek o wartości od 2 do ponad 200 mln złotych, także podmiotom zagranicznym. Prowadzi negocjacje również w języku angielskim i francuskim oraz opracowuje anglojęzyczną dokumentację transakcyjną.

Tomasz Dulewski

Mec. Tomasz Dulewski jest radcą prawnym i współzałożycielem Kancelarii. Przed jej otwarciem przez blisko dekadę pracował w największych kancelariach w Polsce. Specjalizuje się w obsłudze prawnej transakcji sprzedaży spółek i audytach prawnych (due diligence). Ma doświadczenie we współpracy z inwestorami indywidualnymi, funduszami inwestycyjnymi, a także zagranicznymi grupami kapitałowymi. Prowadzi negocjacje także w języku angielskim i opracowuje anglojęzyczną dokumentację transakcyjną.

Umów się na bezpłatną konsultację

Jesteś w konfikcie z pozostałymi wspólnikami? Masz dość dizłań podejmowanych przeciwko Tobie? Potrzebujesz wsparcia doświadczonych prawników? Skontaktuj się z nami i umów się na bezpłatną konsultację.
section min
Zapraszam do kontaktu. Z przyjemnością odpowiem na Państwa pytania podczas bezpłatnej konsultacji.
Mec. Tomasz Dulewski
współzałożyciel Kancelarii

Wypełnij formularz

W czym Ci pomożemy w trakcie sporu z pozostałymi wspólnikami?

Od lat pracujemy ze wspólnikami, których prawa są naruszane. Wiemy, jak ważna jest dla nich kompleksowa pomoc. Dlatego zapewniamy wsparcie w najważniejszych obszarach związanych ze sporem między wspólnikami.

Pełna ocena sytuacji

Większość wspólników nie zdaje sobie sprawy z tego, jakie dokładnie prawa przysługują im w spółce. Co gorsze, często odsunięci od zarządzania spółką, nie wiedzą, co dokładnie dzieje się w spółce, na co przeznaczane są jej zyski i co dzieje się z jej majątkiem. Dlatego współpracę zaczynamy od całościowej oceny sytuacji spółki, na którą składa się m.in. analiza akt spółki w KRS, analiza dokumentów finansowych, ocena umowy spółki i ewentualnych porozumień między wspólnikami oraz analiza działań podejmowanych przez wszystkich wspólników na przestrzeni ostatnich lat.

Ustalenie strategii działań

Po tym, jak ocenimy sytuację spółki ustalamy ze wspólnikami strategię działań. Ustalamy, co jest finalnym celem naszych klientów. Wyjście ze spółki, odkupienie udziałów od pozostałych wspólników, uzyskanie zysków skumulowanych przez lata na kapitale zapasowym, czy też np. zmiana Zarządu. Do tego celu dobieramy wachlarz odpowiednich środków prawnych.

Wsparcie w negocjacjach

Kluczem do rozwiązania konfliktu między wspólnikami jest prowadzenie efektywnych negocjacji. Rzadko rozmowy kończą się na pierwszym spotkaniu. Dysponując jednak wiedzą na temat spółki i wspólników oraz doświadczeniem w egzekwowaniu praw należnych wspólnikom mniejszościowym, jesteśmy w stanie wypracować rozwiązania realizujące cele naszych klientów.

Wdrożenie wynegocjowanych rozwiązań

Po dojściu stron do porozumienia, co z reguły jest lepszym rozwiązaniem niż wdawanie się w spór sądowy, wspieramy naszych klientów na etapie wdrażania ustalonego rozwiązania, np. sprzedaży udziałów, ich umorzenia, zmiany umowy spółki. Jeżeli rozmowy nie przynoszą spodziewanych efektów, wspieramy wspólników w postępowaniach sądowych.

Opracowanie dokumentów związanych z wyjściem kapitałowym ze spółki

Efektem podejmowanych przez nas kroków prawnych jest często decyzja o odkupieniu udziałów naszych klientów lub umorzeniu ich udziałów. Realizacja tych działań wymaga przygotowania profesjonalnej dokumentacji prawnej: umowy sprzedaży udziałów i uchwał związanych z umorzeniem udziałów. Każde postanowienie w tych dokumentach ma znaczenie i niesie ze sobą poważne konsekwencje dla wspólników. Dlatego pracując nad dokumentami sprawdzamy, czy zostały w nich uwzględnione wszystkie wynegocjowane postanowienia i doprecyzowujemy niezbędne terminy prawne, aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo naszym klientom.

Często wspólnik mniejszościowy jest w sporze z dużą firmą, funduszem inwestycyjnym lub majętną osobą.

Chcąc mieć równe szanse w negocjacjach dotyczących rozwiązania sporu, musisz mieć po swojej stronie doświadczonych prawników.

O co zadbamy, negocjując warunki Twojego wyjścia
ze spółki?

Odpowiednia cena za Twoje udziały

Cena odkupienia udziałów to jeden z najważniejszych aspektów rozmów. Poświęcamy wiele czasu na rozmowy z wspólnikami na ten temat. Dzielimy się naszym doświadczeniem w tym zakresie i zwracamy uwagę na skutki przyjętej strategii negocjacji ceny (np. negocjacje versus postępowania sądowe).

Zabezpieczenie zapłaty
ustalonej kwoty

Kolejnym ważnym aspektem wyjścia kapitałowego ze spółki jest zabezpieczenie płatności ceny, która została ustalona
w trakcie negocjacji. Doradzimy Ci, jaki mechanizm zastosować, abyś był pewien otrzymania pieniędzy. Jednocześnie uniemożliwimy kupującemu wejście
w posiadanie udziałów przed momentem zapłaty.

Wsparcie w zakresie podatków

Uzyskanie przychodów z tytułu wyjścia ze spółki wiąże się
z powstaniem obowiązku podatkowego. Współpracujemy
z doświadczonymi doradcami podatkowymi, którzy przedstawią Ci najkorzystniejsze rozwiązania w zakresie prawa podatkowego.

"

Braliśmy udział w transakcjach kupna-sprzedaży spółek o łącznej wartości około miliarda złotych.

Customers opinion

Skontaktuj się z nami i umów się na bezpłatną konsultację

Cenimy czas naszych klientów. Wiemy, że wielu z nich chce od razu skonsultować swój problem prawny z ekspertem. Zapraszamy do kontaktu.

Mec. Tomasz Dulewski

Mec. Tomasz Dulewski

współzałożyciel kancelarii
Mec. Jakub Sikora

Mec. Jakub Sikora

współzałożyciel kancelarii