Spółki

Wsparcie prawne przy sprzedaży spółek i przedsiębiorstw
Sprzedaż spółki

Wspólnicy mniejszościowi

Doradztwo dla wspólników mniejszościowych przy wyjściu ze spółki oraz konfliktach ze wspólnikami
Spory wspólników

OBSŁUGA PRAWNA TRANSAKCJI SPRZEDAŻY SPÓŁEK I PRZEDSIĘBIORSTW

Od 15 lat pomagamy w bezpiecznej sprzedaży spółek i przedsiębiorstw ich właścicielom i negocjujemy najlepsze warunki transakcji

Właściciele spółek są najczęściej przekonani, że najtrudniejszym etapem sprzedaży spółki jest znalezienie kupca. Nie zdają sobie zazwyczaj sprawy, że sprzedaż spółki to długi i skomplikowany proces obarczony wysokim ryzykiem. Podczas naszej 15-letniej praktyki obsługiwaliśmy transakcje sprzedaży spółek i przedsiębiorstw o wartości od 2 do 200 mln zł.
Doskonale rozumiemy właścicieli, którzy sprzedając dorobek swojego życia, chcą mieć pewność, że transakcja przebiegnie bezpiecznie i przyniesie maksymalny zysk. Zwłaszcza, że często to strona kupująca jest dużo bardziej doświadczona w procesie transakcyjnym niż sprzedający. Dlatego naszym klientom oferujemy kompleksową obsługę prawną całego procesu sprzedaży spółki i wynegocjowanie jak najlepszych warunków transakcji.

O czym musisz wiedzieć przed sprzedażą swojej spółki?

Właściciele często nie zdają sobie sprawy, jakie ryzyka niesie ze sobą sprzedaż spółki. Zobacz film i dowiedz się, na co musisz zwrócić uwagę, aby się przed nimi zabezpieczyć.

„W obsłudze prawnej transakcji sprzedaży spółek specjalizujemy się od 15 lat. Najczęściej reprezentujemy stronę sprzedającą, dzięki czemu wiemy, na co zwrócić uwagę, przed jakimi zagrożeniami chronić naszego klienta i jak najlepiej zadbać o jego interesy.
Nad każdą transakcją pracujemy osobiście”

Tomasz Dulewski i Jakub Sikora
założyciele kancelarii

„W obsłudze prawnej transakcji sprzedaży spółek specjalizujemy się od 15 lat. Najczęściej reprezentujemy stronę sprzedającą, dzięki czemu wiemy, na co zwrócić uwagę, przed jakimi zagrożeniami chronić naszego klienta i jak najlepiej zadbać o jego interesy.
Nad każdą transakcją pracujemy osobiście”

Tomasz Dulewski i Jakub Sikora
założyciele kancelarii

Jakub Sikora

Mec. Jakub Sikora jest radcą prawnym i współzałożycielem Kancelarii. Wcześniej przez wiele lat pracował w międzynarodowych kancelariach działających w Polsce. Razem z mec. Dulewskim obsługiwał sprzedaż spółek o wartości od 2 do ponad 200 mln złotych, także podmiotom zagranicznym. Prowadzi negocjacje również w języku angielskim i francuskim oraz opracowuje anglojęzyczną dokumentację transakcyjną.

Tomasz Dulewski

Mec. Tomasz Dulewski jest radcą prawnym i współzałożycielem Kancelarii. Przed jej otwarciem przez blisko dekadę pracował w największych kancelariach w Polsce. Specjalizuje się w obsłudze prawnej transakcji sprzedaży spółek i audytach prawnych (due diligence). Ma doświadczenie we współpracy z inwestorami indywidualnymi, funduszami inwestycyjnymi, a także zagranicznymi grupami kapitałowymi. Prowadzi negocjacje także w języku angielskim i opracowuje anglojęzyczną dokumentację transakcyjną.

Umów się na bezpłatną konsultację

Myślisz o sprzedaży swojej spółki? Masz już potencjalnego nabywcę? Potrzebujesz wsparcia doświadczonych prawników? Skontaktuj się z nami i umów się na bezpłatną konsultację.
section min
Zapraszam do kontaktu. Z przyjemnością odpowiem na Państwa pytania podczas bezpłatnej konsultacji.
Mec. Tomasz Dulewski
współzałożyciel Kancelarii

Wypełnij formularz

Jak przebiega proces sprzedaży spółki?

Sprzedaż spółki to dla jej właściciela skomplikowany proces. Zobacz film i dowiedz się, z jakich etapów się składa i na co musisz się przygotować.

W czym Ci pomożemy w ramach obsługi transakcji sprzedaży spółki?

Od wielu lat pracujemy z właścicielami, którzy planują lub są w trakcie sprzedaży swojej spółki lub przedsiębiorstwa. Wiemy, że ważna jest dla nich kompleksowa pomoc. Dlatego zapewniamy wsparcie w najważniejszych obszarach całego procesu sprzedaży spółki.

Weryfikacja ceny sprzedaży

Większość właścicieli nie ma świadomości, ile faktycznie warta jest ich spółka. Zazwyczaj ich szacunki są zdecydowanie niższe niż wynika to z profesjonalnej wyceny. Nasza kancelaria współpracuje z jednym z największych ekspertów w Polsce w dziedzinie wyceny przedsiębiorstw. Dzięki temu masz pewność, że nie sprzedasz swojej spółki zbyt tanio.

Przygotowanie listu intencyjnego

Właściciele spółek nie są świadomi, że jednym z najważniejszych etapów sprzedaży jest przygotowanie listu intencyjnego. Postanowienia listu intencyjnego wyznaczają podstawowe założenia transakcji, więc jeśli na etapie listu pominięte zostaną istotne dla sprzedającego elementy (np. dotyczące późniejszej odpowiedzialności), trudno je potem wynegocjować z kupującym.

Wsparcie w negocjacjach

Negocjacje warunków umowy to jeden z najdłuższych etapów całego procesu. Negocjacje nie dotyczą wyłącznie ceny, ale przede wszystkim zakresu odpowiedzialności sprzedających za stan sprzedawanej spółki, zakazu konkurencji, zasad zapłaty ceny, w tym reguł funkcjonowania rachunków powierniczych . Reprezentując naszych klientów w negocjacjach z nabywcą, zawsze dbamy o zabezpieczenie ich interesów. Jeśli stroną kupującą jest podmiot zagraniczny, negocjacje prowadzimy w języku angielskim.

Badanie due diligence

Jednym z najistotniejszych elementów procesu transakcyjnego jest badanie spółki pod kątem potencjalnych ryzyk prawnych, finansowych, a często również technicznych czy środowiskowych (badanie due diligence). Każdą zidentyfikowaną w toku badania nieprawidłowość potencjalny kupujący będzie chciał wykorzystać do obniżenia ceny. Wspieramy naszych klientów w procesie badania due diligence rekomendując działania mitygujące zidentyfikowane ryzyka prawne tak aby uniknąć obniżania ceny za sprzedawane udziały.

Opracowanie umowy sprzedaży spółki

Umowa sprzedaży spółki może liczyć nawet kilkadziesiąt stron oraz zawierać kilkaset stron załączników. Każde postanowienie w umowie ma znaczenie i niesie ze sobą poważne konsekwencje dla sprzedającego. Dlatego pracując nad umową sprawdzamy, czy zostały w niej uwzględnione wszystkie wynegocjowane postanowienia i doprecyzowujemy niezbędne terminy prawne, aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo naszemu klientowi.

Często nabywcą spółki jest duża firma, fundusz inwestycyjny lub zamożny inwestor indywidualny.

Chcąc mieć równe szanse w procesie sprzedaży i negocjacji warunków umowy, musisz mieć
po swojej stronie doświadczonych prawników.

O co zadbamy, negocjując umowę sprzedaży spółki?

Ograniczenie zakresu
odpowiedzialności sprzedającego

Odpowiedzialność właściciela spółki z reguły nie kończy się w momencie sfinalizowania transakcji sprzedaży. Może on ponosić odpowiedzialność za długi i wady spółki także po jej sprzedaniu. Dbamy o bezpieczeństwo sprzedających
i ograniczamy zakres ich odpowiedzialności wobec kupującego.

Zabezpieczenie zapłaty
ustalonej kwoty

Jednym z najważniejszych dla sprzedającego aspektów sprzedaży będzie zabezpieczenie płatności ceny, która została ustalona w trakcie negocjacji. Doradzimy Ci, jaki mechanizm zastosować, abyś był pewien otrzymania pieniędzy. Jednocześnie uniemożliwimy kupującemu wejście w posiadanie spółki przed momentem zapłaty.

"

Braliśmy udział w transakcjach kupna-sprzedaży spółek o łącznej wartości około miliarda złotych.

Customers opinion

Skontaktuj się z nami i umów się na bezpłatną konsultację

Cenimy czas naszych klientów. Wiemy, że wielu z nich chce od razu skonsultować swój problem prawny z ekspertem. Zapraszamy do kontaktu.

Mec. Tomasz Dulewski

Mec. Tomasz Dulewski

współzałożyciel kancelarii
Mec. Jakub Sikora

Mec. Jakub Sikora

współzałożyciel kancelarii