Spółki

Wsparcie prawne przy sprzedaży spółek i przedsiębiorstw
Doradztwo prawne przy sprzedaży

Wspólnicy mniejszościowi

Doradztwo dla wspólników mniejszościowych przy wyjściu ze spółki oraz konfliktach ze wspólnikami
Doradztwo prawne dla wspólników mniejszościowych

OBSŁUGA TRANSAKCJI SPRZEDAŻY SPÓŁEK I PRZEDSIĘBIORSTW

Znalezienie inwestora lub kupca

Wiemy, że dla sprzedających swój biznes bardzo ważna jest kompleksowa pomoc. Dlatego oprócz wsparcia prawnego oferujemy także pomoc w znalezieniu inwestora lub kupca dla firm naszych Klientów. Naszym celem jest zapewnienie Klientom wsparcia w najważniejszych obszarach całego procesu sprzedaży spółki.

Znalezienie inwestora. Jak pomagamy naszym Klientom?

Punktem wyjścia każdej transakcji jest znalezienie inwestora (kupca) zainteresowanego nabyciem biznesu. Negocjowanie listu intencyjnego, czuwanie nad badaniem due diligence, czy też negocjowanie zapisów umowy sprzedaży, to dopiero kolejne etapy transakcji. Nie dojdzie do nich, jeżeli sprzedający nie będzie miał z kim prowadzić rozmów.

Analiza sprzedawanej spółki lub przedsiębiorstwa

W pierwszej kolejności analizujemy dokładnie sprzedawany biznes. Identyfikujemy jego mocne i słabe strony. Podpowiadamy, co warto poprawić przed rozpoczęciem transakcji, a które walory koniecznie wyeksponować.

Cena za Twoją spółkę lub przedsiębiorstwo

Bazując na naszym doświadczeniu określamy widełki ceny, jaką Klient może w naszej ocenie otrzymać za swoją firmę. Sugerujemy także, czy warto natychmiast szukać inwestora, czy też poczekać na wdrożenie działań naprawczych, które przełożą się np. na wyższą cenę sprzedaży.

Strategia poszukiwania inwestora (kupca)

Przedstawiamy Klientowi strategię poszukiwania inwestora. Ustalamy między innymi, czy kupującego szukamy w Polsce, czy także za granicą. Ważymy wady i zalety inwestorów z różnych branż.

Rozmowy z inwestorami

Przystępujemy do rozmów z wytypowanymi przez nas inwestorami. Z uwagi na to, że cenimy czas naszych Klientów, ograniczamy do minimum ich zaangażowanie na tym etapie. Rozmowy z inwestorami prowadzimy samodzielnie do momentu, gdy bezwzględnie konieczny jest udział Klientów.

List intencyjny

Wstępne rozmowy z zainteresowanymi inwestorami kończymy podpisaniem listów intencyjnych (niewiążących ofert, term sheetów). Dbamy o to, aby dokumenty te w jak najszerszym stopniu realizowały interesy naszych Klientów.

Znalezienie inwestora to nasze zadanie.

Dzięki wieloletniemu doświadczeniu w sprzedaży firm i spółek wiemy, jak dotrzeć do potencjalnych inwestorów i zainteresować ich ofertą sprzedaży Twojej spółki lub przedsiębiorstwa. Skontaktuj się z nami i dowiedz się, jak rozpocząć proces sprzedaży Twojej firmy.

Skontaktuj się

O co m.in. zadbamy poszukując kupującego na Twój biznes?

Poufność, poufność, poufność

Zdajemy sobie sprawę jak istotną kwestią dla sprzedającego jest zachowanie w poufności informacji o zamiarze sprzedaży swojego biznesu. Dbamy o to, aby w toku procesu pozyskiwania kupującego informacja o planowanej sprzedaży nie została rozpowszechniona wśród pracowników firmy, jak również wśród jej kontrahentów. Doradzamy również sprzedającym przy negocjowaniu warunków umów o zachowaniu poufności zawieranych z potencjalnym kupującymi. Umowa o zachowaniu poufności (NDA) powinna skutecznie odstraszać potencjalnego kupującego od wykorzystania przekazanych mu danych dot. spółki w innym celu niż dla oceny złożenia oferty nabycia udziałów w spółce.

Teaser inwestycyjny – wizytówka Twojego biznesu

Z reguły pierwszym dokumentem przekazywanym potencjalnym kupującym jest tzw. teaser inwestycyjny. Jest to zwięzły dokument przedstawiający podstawowe informacje o spółce, jej mocne strony oraz potencjalne korzyści i szanse na dalszy rozwój biznesu po jego przejęciu przez kupującego. To od teasera zależeć będzie czy potencjalną transakcją uda się zainteresować kupujących. Z tego powodu ważnym jest, aby przygotować ten dokument z dużą rozwagą i pieczołowitością, najlepiej po przeprowadzeniu wewnętrznej analizy spółki identyfikującej jej mocne strony.

List intencyjny – formalny początek procesu

Kluczowym dokumentem rozpoczynającym negocjacje dot. sprzedaży udziałów jest list intencyjny lub niewiążąca oferta. Są to dokumenty przygotowywane najczęściej przez osobę zainteresowana kupnem spółki. Na podstawie tych dokumentów (o ile zostały prawidłowo przygotowane) potencjalny inwestor nie wymusi na Tobie sprzedaży spółki, ani przedsiębiorstwa. Nie oznacza to jednak, że postanowienia listu nie mają znaczenia. Wręcz przeciwnie. Wiele ich postanowień wywiera określone skutki prawne, jak chociażby postanowienia o wyłączności na prowadzenie rozmów. Każdy wyraz w liście zostaje zamieszczony w nim z określonego powodu. Z tego względu nie należy pochopnie godzić się na jakiekolwiek sformułowania, których znaczenia i konsekwencji nie jesteśmy pewni. Wyjaśnimy Ci co kryje się za każdym sformułowaniem listu i uświadomimy, jakie rodzi konsekwencje. Zadbamy również o to, aby list intencyjny jasno wskazywał sposób wyliczenia ceny za sprzedawane udziały. Unikniesz dzięki temu wielu nieprzyjemnych niespodzianek na dalszych etapach transakcji.

Harmonogram działań

Dobry list intencyjny zawiera przybliżony harmonogram planowanej transakcji sprzedaży spółki lub przedsiębiorstwa. Warto wskazać w nim termin, w jakim kupujący powinien zakończyć badanie due diligence, przedstawić pierwszy projekt umowy sprzedaży, a strony planują sfinalizować transakcję. Harmonogram pomaga utrzymać cały proces w ryzach i daje Ci narzędzie do mobilizowania opieszałego inwestora. Opis sposobu zorganizowania data room również przyspieszy kolejne kroki w transakcji. Pomożemy Ci ułożyć odpowiedni harmonogram i zorganizować data room.

Często nabywcą spółki jest duża firma, fundusz inwestycyjny lub zamożny inwestor indywidualny.

Chcąc mieć równe szanse w procesie sprzedaży i negocjacji warunków umowy, musisz mieć po swojej stronie doświadczonych prawników.

Skontaktuj się

Braliśmy udział w transakcjach sprzedaży spółek o łącznej wartości około miliarda złotych.

Opinie klientów

"Nie wiedziałem, że sprzedaż dużego biznesu w dzisiejszych czasach to taka złożona sprawa. List intencyjny, badanie spółki, negocjacje umowy, zakres mojej odpowiedzialności, zakaz konkurencji… Tony postanowień, a za wieloma wydawałoby się błahymi słowami kryją się poważne konsekwencje. Dzięki kancelarii Dulewski Sikora udało mi się bezpiecznie przejść przez cały ten proces i sprzedać spółkę prowadzącą dużą fabrykę. Mecenasi Sikora i Dulewski wspierali mnie na każdym etapie. Wybronili mnie z niejednej opresji."

— Martyna Paleczna i Stanisław Paleczny , byli akcjonariusze Fanar S.A.

Jak przebiega proces sprzedaży spółki?

Sprzedaż spółki to dla jej właściciela skomplikowany proces. Skontaktuj się z nami i dowiedz się, z jakich etapów się składa oraz na co musisz się przygotować.

Skontaktuj się

„W obsłudze prawnej transakcji sprzedaży spółek specjalizujemy się od 15 lat. Najczęściej reprezentujemy stronę sprzedającą, dzięki czemu wiemy, na co zwrócić uwagę, przed jakimi zagrożeniami chronić naszego klienta i jak najlepiej zadbać o jego interesy.
Nad każdą transakcją pracujemy osobiście.”

Tomasz Dulewski i Jakub Sikora
założyciele kancelarii

„W obsłudze prawnej transakcji sprzedaży spółek specjalizujemy się od 15 lat. Najczęściej reprezentujemy stronę sprzedającą, dzięki czemu wiemy, na co zwrócić uwagę, przed jakimi zagrożeniami chronić naszego klienta i jak najlepiej zadbać o jego interesy.
Nad każdą transakcją pracujemy osobiście.”

Tomasz Dulewski i Jakub Sikora
założyciele kancelarii

Skontaktuj się z nami
i umów się na bezpłatną konsultację

Cenimy czas naszych klientów. Wiemy, że wielu z nich chce od razu skonsultować swój problem prawny z ekspertem. Zapraszamy do kontaktu.
Mec. Tomasz Dulewski

Mec. Tomasz Dulewski

współzałożyciel kancelarii

Mec. Tomasz Dulewski jest radcą prawnym i współzałożycielem Kancelarii. Przed jej otwarciem przez blisko dekadę pracował 
w największych kancelariach w Polsce. Specjalizuje się 
w obsłudze prawnej transakcji sprzedaży spółek i audytach prawnych (due diligence). Ma doświadczenie we współpracy 
z inwestorami indywidualnymi, funduszami inwestycyjnymi, 
a także zagranicznymi grupami kapitałowymi. Prowadzi negocjacje także w języku angielskim i opracowuje 
anglojęzyczną dokumentację transakcyjną.

Mec. Jakub Sikora

Mec. Jakub Sikora

współzałożyciel kancelarii

Mec. Jakub Sikora jest radcą prawnym i współzałożycielem Kancelarii. Wcześniej przez wiele lat pracował 
w międzynarodowych kancelariach działających w Polsce. Razem z mec. Dulewskim obsługiwał sprzedaż spółek o wartości od 2 do ponad 200 mln złotych, także podmiotom zagranicznym. Prowadzi negocjacje również w języku angielskim i francuskim oraz opracowuje anglojęzyczną dokumentację transakcyjną.

Najnowsze artykuły

section  min

Mec. Tomasz Dulewski
współzałożyciel Kancelarii

Umów się na bezpłatną konsultację

Myślisz o sprzedaży swojej spółki? Masz już potencjalnego nabywcę? Potrzebujesz wsparcia doświadczonych prawników? Skontaktuj się z nami i umów się na bezpłatną konsultację.

Wypełnij formularz