Spółki

Wsparcie prawne przy sprzedaży spółek i przedsiębiorstw
Doradztwo prawne przy sprzedaży

Wspólnicy mniejszościowi

Doradztwo dla wspólników mniejszościowych przy wyjściu ze spółki oraz konfliktach ze wspólnikami
Doradztwo prawne dla wspólników mniejszościowych

Zakup spółki

Kupowanie spółek wiąże się zazwyczaj z inwestowaniem dużych środków finansowych, dlatego warto odpowiednio zabezpieczyć swoje interesy. Od ponad 10 lat zajmujemy się transakcjami kupna i sprzedaży spółek oraz przedsiębiorstw. Mamy doświadczenie w wielu złożonych transakcjach. Nasza kancelaria radcowska będzie dla Ciebie partnerem, który zapewni Ci bezpieczeństwo, możliwie najlepsze warunki kupna udziałów i doprowadzenie transakcji do skutku.

W czym możemy Ci pomóc?

Od wielu lat pracujemy z inwestorami i osobami, które planują lub są w trakcie zakupu spółki. Wiemy, że ważna jest dla nich kompleksowa pomoc. Dlatego zapewniamy wsparcie w najważniejszych obszarach całego procesu kupna spółki.

Precyzyjne ustalenie, co kupujesz

Przed zakupem spółki z o.o. i każdej innej warto przeprowadzić jej badanie prawne (due diligence). Stopień dokładności tego badania zależy od rodzaju i rozmiaru prowadzonej przez spółkę działalności. Inny będzie w przypadku producenta zaawansowanych urządzeń laboratoryjnych, działającego w oparciu o patenty, a zupełnie inny w przypadku sieci hipermarketów, który kieruje swoją ofertę do konsumentów.

Wiedza o nieprawidłowościach związanych z funkcjonowaniem spółki, którą chcesz kupić, może uchronić Cię przed nietrafioną transakcją.

Jeżeli pomimo istnienia wad zdecydujesz się na kontynuowanie negocjacji, to badanie umożliwi naprawienie niektórych błędów jeszcze przed zakupem spółki oraz najczęściej doprowadzi do obniżenia ceny sprzedaży.

Zadbamy o Twoje bezpieczeństwo i zaproponujemy odpowiedni do transakcji zakres odpowiedzialności sprzedawcy.

Określenie najdogodniejszych zasad płatności

 

Możemy doradzić Ci, jak optymalnie uregulować zasady płatności ceny sprzedaży. W grę wchodzi nie tylko płatność jednorazowa, ale np. dopłaty do ceny płacone sukcesywnie po nabyciu spółki w zależności od jej wyników finansowych w kolejnych latach obrotowych.

Zwiększenie zakresu odpowiedzialności sprzedawcy

 

Zazwyczaj właściciele nie chcą brać odpowiedzialności za stan sprzedawanej spółki. Skoro przez lata prowadzili biznes bez większych problemów, to nie widzą podstaw ku temu, aby odpowiadać za jakiekolwiek wady prawne spółki. W ich ocenie nie ma powodów do obaw. Niektórzy kupujący zachęceni „okazyjną” ceną kupna spółek godzą się na takie rozwiązanie. Wielu z nich ma z tego powodu problemy.

Zadbamy o Twoje bezpieczeństwo i zaproponujemy odpowiedni do transakcji zakres odpowiedzialności sprzedawcy. Zastanowimy się nad tym, w których miejscach działalność sprzedawanej spółki jest najbardziej ryzykowna i należy się bezwzględnie zabezpieczyć.

Wsparcie w negocjacjach

Sprzedawca najczęściej dysponuje wsparciem doświadczonych w prawie transakcyjnym kancelarii prawnych.

Chcąc mieć równe szanse w procesie kupna spółki z o.o. lub każdej innej i negocjacji jego warunków musisz mieć po swojej stronie prawników, którzy posiadają nie tylko wiedzę prawną, ale przede wszystkim doświadczenie w skomplikowanych transakcjach. Jedynie wtedy Twoje interesy będą należycie zabezpieczone.

Przez wiele lat pracowaliśmy w największych polskich oraz międzynarodowych kancelariach, gdzie zajmowaliśmy się głównie transakcjami kupna i sprzedaży firm. Dzięki temu mamy nie tylko wiedzę, ale przede wszystkim doświadczenie w przeprowadzaniu transakcji zakupu firm.

Przeprowadzimy Cię przez cały proces kupna spółki. Odpowiemy na każde pytanie związane z transakcją.

Przeprowadzenie procesu zakupu spółki

 

Przeprowadzimy Cię przez cały proces kupna spółki. Odpowiemy na każde pytanie związane z transakcją. Pomożemy Ci zarówno w przygotowaniu listu intencyjnego, w którym ustalisz wraz ze sprzedawcą plan działań związanych z kupnem spółki, jak i w przeprowadzeniu badania prawnego spółki (due diligence). Przygotujemy także projekt umowy kupna oraz weźmiemy udział negocjacjach dotyczących zakupu spółki.

Pomoc w ustaleniu ceny zakupu spółki

 

Zakup spółki z o.o., jak i każdej innej spółki wymaga ustalenia jej ceny sprzedaży. Większość kupujących nie ma świadomości, ile faktycznie warta jest kupowana przez nich spółka. Nasza kancelaria współpracuje z jednym z największych ekspertów w Polsce w dziedzinie wyceny przedsiębiorstw. Dzięki temu masz pewność, że nie kupujesz spółki zbyt drogo.

„Nad każdą transakcją zawsze pracujemy osobiście. Kupno udziałów to zbyt poważne i niestandardowe zagadnienie, żeby mógł się tym zajmować ktoś mniej doświadczony. Dla nas Twoja transakcja jest zawsze priorytetowa, dlatego poświęcamy jej maksimum naszej uwagi i zaangażowania.”

Tomasz Dulewski i Jakub Sikora
partnerzy kancelarii

„Nad każdą transakcją zawsze pracujemy osobiście. Kupno udziałów to zbyt poważne i niestandardowe zagadnienie, żeby mógł się tym zajmować ktoś mniej doświadczony. Dla nas Twoja transakcja jest zawsze priorytetowa, dlatego poświęcamy jej maksimum naszej uwagi i zaangażowania.”

Tomasz Dulewski i Jakub Sikora
partnerzy kancelarii

Tomasz Dulewski

Mec. Tomasz Dulewski jest radcą prawnym i założycielem kancelarii. Przed jej otwarciem przez blisko dekadę pracował w największych kancelariach w Polsce. Specjalizuje się w fuzjach i przejęciach oraz prawie autorskim.

Jakub Sikora

Mec. Jakub Sikora jest radcą prawnym. Przed otwarciem własnej kancelarii Dulewski Sikora przez wiele lat pracował w miedzynarodowych kancelariach działających w Polsce, w tym największej na świecie.

Braliśmy udział w transakcjach kupna spółek i przedsiębiorstw o łącznej wartości blisko miliarda złotych.

Opinie klientów

"Nie wiedziałem, że sprzedaż dużego biznesu w dzisiejszych czasach to taka złożona sprawa. List intencyjny, badanie spółki, negocjacje umowy, zakres mojej odpowiedzialności, zakaz konkurencji… Tony postanowień, a za wieloma wydawałoby się błahymi słowami kryją się poważne konsekwencje. Dzięki kancelarii Dulewski Sikora udało mi się bezpiecznie przejść przez cały ten proces i sprzedać spółkę prowadzącą dużą fabrykę. Mecenasi Sikora i Dulewski wybronili mnie z niejednej opresji. Po miesiącach negocjacji nie wyobrażam sobie sprzedaży biznesu bez wsparcia takich prawników jak oni."

— Martyna Paleczna i Stanisław Paleczny, byli akcjonariusze Fanar S.A.

"Dzięki kancelarii Dulewski Sikora zyskałem wiele cennych informacji, na które należy zwracać uwagę przy transakcjach sprzedaży udziałów. Dały mi świadomość pewnych rzeczy, skutków prawnych, jakie mogą zostać wyciągnięte poprzez brak wiedzy lub nie rozważne podpisywanie dokumentów, które pozornie wyglądają na wstępną nie zobowiązującą propozycję. Ani przez moment nie mieliśmy wrażenia, że kupujący, reprezentowani przez dużą warszawską kancelarię, są lepiej reprezentowani od nas. Polecamy usługi Dulewski Sikora wszystkim tym, którzy siadają do negocjacji sprzedaży udziałów."

— Inwestor indywidualny, wspólnik spółki z grupy Knapp AG

"Dzięki usługom Dulewski Sikora możliwe było sprawne i szybkie zamknięcie transakcji zakupu przedsiębiorstwa Spółki prowadzącej działalność w zakresie opieki zdrowotnej. Kancelaria działa w sposób rzetelny, zorganizowany, terminowy i z pro-biznesowym podejściem. Kontakt z Kancelarią oceniam wzorowo. Do gustu przypadła mi umiejętność biznesowego spojrzenia na transakcję oraz adaptacji zapisów prawnych do zmieniających się ustaleń biznesowych."

— Łukasz Goryszewski - Dyrektor Operacyjny, Allenort Capital Fund

"Kancelaria Dulewski Sikora udzieliła mi wsparcia przy transakcji nabycia udziałów w polskiej spółce od zagranicznego inwestora. Jestem pod dużym wrażeniem tego, jak profesjonalnie transakcja została przeprowadzona. Prawnicy kancelarii walczyli o jak najlepsze zabezpieczenie moich interesów z pasją i zaangażowaniem, skutecznie doprowadzając do podpisania dokumentów. Rekomenduję usługi kancelarii tym wszystkim, którzy szukają profesjonalnego i godnego zaufania doradcy w sprawach korporacyjnych."

— Piotr Dudziński - wspólnik, Staff In sp. z o.o.

"Szukaliśmy kancelarii wyspecjalizowanej w transakcjach, w której naszą sprawą zajmą się od początku do końca doświadczeni prawnicy. Tak właśnie się stało w kancelarii Dulewski Sikora. Cenimy sobie wsparcie wspólników kancelarii na każdym kroku, ich duże zaangażowanie w prowadzenie negocjacji oraz wkład w pomyślne ich zakończenie. Wspólnicy kancelarii dobrze wiedzą jak przebiega proces sprzedaży i negocjacje oraz na co należy zwrócić uwagę. Często są to kwestie, o których nigdy bym nie pomyślał."

— Wojciech Kadłubowski, były wspólnik DTK&W Zespół Ogłoszeniowy sp. z o.o.

"Z pomocą kancelarii Dulewski Sikora udało mi się wynegocjować lepsze warunki wejścia do spółki, nabyć udziały w realnej dobrej cenie i zmienić na swoją korzyść umowę spółki. Partnerów kancelarii wyróżnia skrupulatność i wyjście przed oczekiwania klienta. Dużym plusem jest także sugerowanie zmian jakich wagi nie byłem świadom. Prawnicy z powołania - cieszę się że na nich trafiłem."

— Piotr Chajkowski, wspólnik IFDS sp. z o.o.

"We were more than happy with the service provided by Dulewski Sikora. Firstly, we successfully opened the company, secondly you helped us with recommending us an accounting company. You also helped us with better understanding of national legislative and helped us with investment process. To summarize, you went above and beyond to make sure that the whole process runs as smoothly as possible. We liked the professional approach that was provided, but the speed and responsiveness were the things that we especially appreciated."

— Mate Knezović, członek zarządu Agrivi sp. z o.o.

"Współpraca z Dulewski Sikora spowodowała, iż transakcja została zakończona sukcesem. W szczególności przypadła mi do gustu otwartość na klienta, utrzymywanie stałego kontaktu w ramach prowadzonej transakcji. Jako klient czułam się dobrze poinformowana o wszelkich opcjach/ryzykach jakie mogą wiązać się ze sprzedażą udziałów. Mecenasi Sikora oraz Dulewski mają bardzo dobre podejście do klienta, a swoją pracą i podejmowanymi działaniami wzbudzają zaufanie i poczucie, że powierzona sprawa będzie dobrze prowadzona."

— Joanna Dębska, były wspólnik P.W. Sanitex sp. z o.o.

"We are an international business consulting firm and had the need to expand our business to Poland. Dulewski Sikora helped us in finding the right company structure and guided us through the whole process of establishing and registering our company in Poland. The proposed way to speed up the process helped us to get it done in a very short period of time. Everything was perfectly arranged and all the necessary documents were always ready on time. We see it as a great advantage that you are not only a “number” as you are in a big law firm."

— Axel Hausbrandt, członek zarządu B-K-P Consulting sp. z o.o.

"I had been contacted with few legal adviser before I found Dulewski Sikora Law Firm. But I collected all different information from each of them that made me hesitate, after I called all phone numbers I had, I chose Tomasz Dulewski, one of the founders of Dulewski Sikora. It is not easy to start a LLC company, especially a foreign company in Poland. A solid services like them will guarantee you are secured by law. Different lawyer will give different suggestions according to their experiences, so far Tomasz and Jakub’s suggestions never disappointed us."

— Jian Yao, członek zarządu Globalway sp. z o.o.

"Dzięki usługom kancelarii zyskałem pewność w prowadzeniu biznesu. Dzisiejsza rzeczywistość rynkowa jest bardzo dynamiczna i trzeba być gotowym na wszystko. Diabeł tkwi w szczegółach, a dzięki współpracy z kancelarią Dulewski Sikora mam pewność, że żaden szczegół nie został pominięty. W usługach kancelarii podoba mi się indywidualne podejście, chęć wysłuchania i przede wszystkim - chęć szczegółowego zrozumienia problemu. Podoba mi się elastyczność i otwarty umysł w rozwiązywaniu problemów."

— Mateusz Grabowski, właściciel Kart Grabowskiego

Skontaktuj się bezpośrednio z ekspertem

Cenimy czas naszych klientów. Wiemy, że wielu z nich chce od razu skonsultować swój problem prawny z ekspertem. My dajemy taką możliwość.

Tomasz Dulewski

Tomasz Dulewski

współzałożyciel kancelarii
Jakub Sikora

Jakub Sikora

współzałożyciel kancelarii