Spółki

Wsparcie prawne przy sprzedaży spółek i przedsiębiorstw
Doradztwo prawne przy sprzedaży

Wspólnicy mniejszościowi

Doradztwo dla wspólników mniejszościowych przy wyjściu ze spółki oraz konfliktach ze wspólnikami
Doradztwo prawne dla wspólników mniejszościowych

Spory wspólników

Spory wspólników niestety mogą się zdarzyć w każdej spółce. Zakładając spółkę, rzadko dopuszczamy do siebie myśl, że dojdzie do nieporozumień między wspólnikami. To czas radości i świętowania, że razem otwieramy swój biznes. Często ze znajomymi, przyjaciółmi albo rodziną. Po czasie okazuje się jednak, że współpraca nie układa się tak dobrze, jak tego oczekiwaliśmy.Na początku są to drobne nieporozumienia, które przeradzają się w pretensje o brak spodziewanego zaangażowania, różnice co do celów, jakie spółka ma osiągnąć, a w końcu w jawnie wrogie działania jednych wspólników przeciwko drugim. Spirala wrogości się nakręca, pretensje jednych wobec drugich są coraz większe, tak że w końcu jedyne sensowne rozmowy na temat sporu w spółce mogą prowadzić ze sobą prawnicy stron.

Nie będziemy w tym miejscu pouczać o tym, jak ważna jest dobrze wynegocjowana umowa spółki i umowa między wspólnikami. To świetne rozwiązania, ale praktyka jest taka, że stosują je głównie doświadczeni przedsiębiorcy. I to dlatego, że mają za sobą już niejeden spór między wspólnikami.Doskonale rozumiemy bolączki wspólników, którzy pozostają w konflikcie. Wiemy, jak duże emocje wywołują te spory. Co ważniejsze, wiemy, jak rozwiązywać konflikty w spółce. Dlatego w naszej kancelarii radcowskiej klientom oferujemy kompleksową obsługę prawną i plan działań, który pomoże im osiągnąć najlepsze rezultaty.


„W obsłudze prawnej sporów między wspólnikami specjalizujemy się od kilkunastu lat. Najczęściej reprezentujemy wspólników mniejszościowych, dzięki czemu wiemy, na co zwrócić uwagę, jakimi prawami dysponują, jakie czyhają na nich pułapki w rozmowach ze wspólnikiem większościowym i jak najlepiej zadbać o ich interesy. Nad każdą transakcją pracujemy osobiście.”

Tomasz Dulewski i Jakub Sikora
założyciele kancelarii

„W obsłudze prawnej sporów między wspólnikami specjalizujemy się od kilkunastu lat. Najczęściej reprezentujemy wspólników mniejszościowych, dzięki czemu wiemy, na co zwrócić uwagę, jakimi prawami dysponują, jakie czyhają na nich pułapki w rozmowach ze wspólnikiem większościowym i jak najlepiej zadbać o ich interesy. Nad każdą transakcją pracujemy osobiście.”

Tomasz Dulewski i Jakub Sikora
założyciele kancelarii

Jakub Sikora

Mec. Jakub Sikora jest radcą prawnym i współzałożycielem Kancelarii. Wcześniej przez wiele lat pracował w międzynarodowych kancelariach działających w Polsce. Razem z mec. Dulewskim obsługiwał sprzedaż spółek o wartości od 2 do ponad 200 mln złotych, także podmiotom zagranicznym. Prowadzi negocjacje również w języku angielskim i francuskim oraz opracowuje anglojęzyczną dokumentację transakcyjną.

Tomasz Dulewski

Mec. Tomasz Dulewski jest radcą prawnym i współzałożycielem Kancelarii. Przed jej otwarciem przez blisko dekadę pracował w największych kancelariach w Polsce. Specjalizuje się w obsłudze prawnej transakcji sprzedaży spółek i audytach prawnych (due diligence). Ma doświadczenie we współpracy z inwestorami indywidualnymi, funduszami inwestycyjnymi, a także zagranicznymi grupami kapitałowymi. Prowadzi negocjacje także w języku angielskim i opracowuje anglojęzyczną dokumentację transakcyjną.

Umów się na bezpłatną konsultację

Jesteś w konflikcie z pozostałymi wspólnikami? Masz dość działań podejmowanych przeciwko Tobie? Potrzebujesz wsparcia doświadczonych prawników? Skontaktuj się z nami i umów się na bezpłatną konsultację.

section min
Zapraszam do kontaktu. Z przyjemnością odpowiem na Państwa pytania podczas bezpłatnej konsultacji.
Mec. Tomasz Dulewski
współzałożyciel Kancelarii

Wypełnij formularz

W czym Ci pomożemy w trakcie sporu z pozostałymi wspólnikami?

Od lat pracujemy ze wspólnikami, których prawa są naruszane. Wiemy, jak ważna jest dla nich kompleksowa pomoc. Dlatego zapewniamy wsparcie w najważniejszych obszarach związanych ze sporami wspólników.

Pełna ocena sytuacji

Większość wspólników nie zdaje sobie sprawy z tego, jakie dokładnie prawa przysługują im w spółce. Co gorsze, często odsunięci od zarządzania spółką, nie wiedzą, co dokładnie dzieje się w spółce, na co przeznaczane są jej zyski i co dzieje się z jej majątkiem. Dlatego współpracę zaczynamy od całościowej oceny sytuacji spółki, na którą składa się m.in.: analiza akt spółki w KRS, analiza dokumentów finansowych, ocena umowy spółki i ewentualnych porozumień między wspólnikami oraz analiza działań podejmowanych przez wszystkich wspólników na przestrzeni ostatnich lat.

Ustalenie strategii działań

Po tym, jak ocenimy sytuację spółki, ustalamy ze wspólnikami strategię działań. Precyzujemy, co jest finalnym celem naszych klientów w trwającym konflikcie wspólników: wyjście ze spółki, odkupienie udziałów od pozostałych wspólników, uzyskanie zysków skumulowanych przez lata na kapitale zapasowym, czy też np. zmiana Zarządu. Do tego celu dobieramy wachlarz odpowiednich środków prawnych.

Wsparcie w negocjacjach

Kluczem do rozwiązania konfliktu w spółce jest prowadzenie efektywnych negocjacji. Rzadko rozmowy kończą się na pierwszym spotkaniu. Dysponując jednak wiedzą na temat spółki i wspólników oraz doświadczeniem w egzekwowaniu praw należnych wspólnikom mniejszościowym, jesteśmy w stanie wypracować rozwiązania realizujące cele naszych klientów.

Wdrożenie wynegocjowanych rozwiązań

Po dojściu stron do porozumienia, co z reguły jest lepszym rozwiązaniem niż wdawanie się w spór sądowy, wspieramy naszych klientów na etapie wdrażania ustalonego rozwiązania, np. sprzedaży spółki lub udziałów, ich umorzenia, zmiany umowy spółki. Jeżeli rozmowy nie przynoszą spodziewanych efektów, wspieramy mniejszościowych wspólników w postępowaniach sądowych.

Opracowanie dokumentów związanych z wyjściem kapitałowym ze spółki

Efektem podejmowanych przez nas kroków prawnych przy konfliktach w spółce jest często decyzja o odkupieniu udziałów naszych klientów lub umorzeniu ich udziałów. Realizacja tych działań wymaga przygotowania profesjonalnej dokumentacji prawnej: umowy sprzedaży udziałów i uchwał związanych z umorzeniem udziałów. Każde postanowienie w tych dokumentach ma znaczenie i niesie ze sobą poważne konsekwencje dla wspólników. Dlatego pracując nad dokumentami, sprawdzamy, czy zostały w nich uwzględnione wszystkie wynegocjowane postanowienia i doprecyzowujemy niezbędne terminy prawne, aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo naszym klientom.

Często wspólnik mniejszościowy jest w sporze z dużą firmą, funduszem inwestycyjnym lub majętną osobą.Chcąc mieć równe szanse w negocjacjach dotyczących rozwiązania sporu, musisz mieć po swojej stronie doświadczonych prawników.

O co zadbamy, negocjując warunki Twojego wyjścia ze spółki?

Odpowiednia cena za Twoje udziały

Cena odkupienia udziałów to jeden z najważniejszych aspektów rozmów kończących spory wspólników. Poświęcamy wiele czasu na rozmowy ze wspólnikami na ten temat. Dzielimy się naszym doświadczeniem w tym zakresie i zwracamy uwagę na skutki przyjętej strategii negocjacji ceny (np. negocjacje versus postępowania sądowe).

Zabezpieczenie zapłaty ustalonej kwoty

Kolejnym ważnym aspektem kończącego konflikt wspólników wyjścia kapitałowego ze spółki jest zabezpieczenie płatności ceny, która została ustalona w trakcie negocjacji. Doradzimy Ci, jaki mechanizm zastosować, abyś był pewien otrzymania pieniędzy. Jednocześnie uniemożliwimy kupującemu wejście w posiadanie udziałów przed momentem zapłaty.

Wsparcie w zakresie podatków

Uzyskanie przychodów z tytułu wyjścia ze spółki wiąże się z powstaniem obowiązku podatkowego. Współpracujemy z doświadczonymi doradcami podatkowymi, którzy przedstawią Ci najkorzystniejsze rozwiązania w zakresie prawa podatkowego.

Nasza kancelaria ma duże doświadczenie i sukcesy w reprezentowaniu wspólników mniejszościowych. Skorzystaj z naszych usług, a wskażemy Ci optymalne rozwiązanie konfliktu w spółce zgodne z umową spółki oraz obowiązującym prawem, tak abyś mógł osiągnąć realne korzyści z tytułu posiadania udziałów.

Oprócz sporów między wspólnikami specjalizujemy się w transakcjach sprzedaży i zakupu spółki. Zapraszamy do skorzystania z naszych usług!

Sprawdź nasze case studies.

"

Braliśmy udział w transakcjach sprzedaży spółek o łącznej wartości około miliarda złotych.

Opinie klientów

"Nie wiedziałem, że sprzedaż dużego biznesu w dzisiejszych czasach to taka złożona sprawa. List intencyjny, badanie spółki, negocjacje umowy, zakres mojej odpowiedzialności, zakaz konkurencji… Tony postanowień, a za wieloma wydawałoby się błahymi słowami kryją się poważne konsekwencje. Dzięki kancelarii Dulewski Sikora udało mi się bezpiecznie przejść przez cały ten proces i sprzedać spółkę prowadzącą dużą fabrykę. Mecenasi Sikora i Dulewski wspierali mnie na każdym etapie. Wybronili mnie z niejednej opresji."

— Martyna Paleczna i Stanisław Paleczny , byli akcjonariusze Fanar S.A.

"Dzięki kancelarii Dulewski Sikora zyskałem wiele cennych informacji, na które należy zwracać uwagę przy transakcjach sprzedaży udziałów. Dały mi świadomość pewnych rzeczy, skutków prawnych, jakie mogą zostać wyciągnięte poprzez brak wiedzy lub nie rozważne podpisywanie dokumentów, które pozornie wyglądają na wstępną nie zobowiązującą propozycję. Ani przez moment nie mieliśmy wrażenia, że kupujący, reprezentowani przez dużą warszawską kancelarię, są lepiej reprezentowani od nas. Polecamy usługi Dulewski Sikora wszystkim tym, którzy siadają do negocjacji sprzedaży udziałów."

— Inwestor indywidualny , wspólnik spółki z grupy Knapp AG

"Dzięki usługom Dulewski Sikora możliwe było sprawne i szybkie zamknięcie transakcji zakupu przedsiębiorstwa Spółki prowadzącej działalność w zakresie opieki zdrowotnej. Kancelaria działa w sposób rzetelny, zorganizowany, terminowy i z pro-biznesowym podejściem. Kontakt z Kancelarią oceniam wzorowo. Do gustu przypadła mi umiejętność biznesowego spojrzenia na transakcję oraz adaptacji zapisów prawnych do zmieniających się ustaleń biznesowych."

— Łukasz Goryszewski - Dyrektor Operacyjny , Allenort Capital Fund

"Kancelaria Dulewski Sikora udzieliła mi wsparcia przy transakcji nabycia udziałów w polskiej spółce od zagranicznego inwestora. Jestem pod dużym wrażeniem tego, jak profesjonalnie transakcja została przeprowadzona. Prawnicy kancelarii walczyli o jak najlepsze zabezpieczenie moich interesów z pasją i zaangażowaniem, skutecznie doprowadzając do podpisania dokumentów. Rekomenduję usługi kancelarii tym wszystkim, którzy szukają profesjonalnego i godnego zaufania doradcy w sprawach korporacyjnych."

— Piotr Dudziński - wspólnik , Staff In sp. z o.o.

"Szukaliśmy kancelarii wyspecjalizowanej w transakcjach, w której naszą sprawą zajmą się od początku do końca doświadczeni prawnicy. Tak właśnie się stało w kancelarii Dulewski Sikora. Cenimy sobie wsparcie wspólników kancelarii na każdym kroku, ich duże zaangażowanie w prowadzenie negocjacji oraz wkład w pomyślne ich zakończenie. Wspólnicy kancelarii dobrze wiedzą jak przebiega proces sprzedaży i negocjacje oraz na co należy zwrócić uwagę. Często są to kwestie, o których nigdy bym nie pomyślał."

— Wojciech Kadłubowski , były wspólnik DTK&W Zespół Ogłoszeniowy sp. z o.o.

"Z pomocą kancelarii Dulewski Sikora udało mi się wynegocjować lepsze warunki wejścia do spółki, nabyć udziały w realnej dobrej cenie i zmienić na swoją korzyść umowę spółki. Partnerów kancelarii wyróżnia skrupulatność i wyjście przed oczekiwania klienta. Dużym plusem jest także sugerowanie zmian jakich wagi nie byłem świadom. Prawnicy z powołania - cieszę się że na nich trafiłem."

— Piotr Chajkowski , wspólnik IFDS sp. z o.o.

"We were more than happy with the service provided by Dulewski Sikora. Firstly, we successfully opened the company, secondly you helped us with recommending us an accounting company. You also helped us with better understanding of national legislative and helped us with investment process. To summarize, you went above and beyond to make sure that the whole process runs as smoothly as possible. We liked the professional approach that was provided, but the speed and responsiveness were the things that we especially appreciated."

— Mate Knezović , członek zarządu Agrivi sp. z o.o.

"Współpraca z Dulewski Sikora spowodowała, iż transakcja została zakończona sukcesem. W szczególności przypadła mi do gustu otwartość na klienta, utrzymywanie stałego kontaktu w ramach prowadzonej transakcji. Jako klient czułam się dobrze poinformowana o wszelkich opcjach/ryzykach jakie mogą wiązać się ze sprzedażą udziałów. Mecenasi Sikora oraz Dulewski mają bardzo dobre podejście do klienta, a swoją pracą i podejmowanymi działaniami wzbudzają zaufanie i poczucie, że powierzona sprawa będzie dobrze prowadzona."

— Joanna Dębska , były wspólnik P.W. Sanitex sp. z o.o.

"We are an international business consulting firm and had the need to expand our business to Poland. Dulewski Sikora helped us in finding the right company structure and guided us through the whole process of establishing and registering our company in Poland. The proposed way to speed up the process helped us to get it done in a very short period of time. Everything was perfectly arranged and all the necessary documents were always ready on time. We see it as a great advantage that you are not only a “number” as you are in a big law firm."

— Axel Hausbrandt , członek zarządu B-K-P Consulting sp. z o.o.

"I had been contacted with few legal adviser before I found Dulewski Sikora Law Firm. But I collected all different information from each of them that made me hesitate, after I called all phone numbers I had, I chose Tomasz Dulewski, one of the founders of Dulewski Sikora. It is not easy to start a LLC company, especially a foreign company in Poland. A solid services like them will guarantee you are secured by law. Different lawyer will give different suggestions according to their experiences, so far Tomasz and Jakub’s suggestions never disappointed us."

— Jian Yao , członek zarządu Globalway sp. z o.o.

"Dzięki usługom kancelarii zyskałem pewność w prowadzeniu biznesu. Dzisiejsza rzeczywistość rynkowa jest bardzo dynamiczna i trzeba być gotowym na wszystko. Diabeł tkwi w szczegółach, a dzięki współpracy z kancelarią Dulewski Sikora mam pewność, że żaden szczegół nie został pominięty. W usługach kancelarii podoba mi się indywidualne podejście, chęć wysłuchania i przede wszystkim - chęć szczegółowego zrozumienia problemu. Podoba mi się elastyczność i otwarty umysł w rozwiązywaniu problemów."

— Mateusz Grabowski , właściciel Kart Grabowskiego

Skontaktuj się z nami i umów się na bezpłatną konsultację

Cenimy czas naszych klientów. Wiemy, że wielu z nich chce od razu skonsultować swój problem prawny z ekspertem. Zapraszamy do kontaktu.

Mec. Tomasz Dulewski

Mec. Tomasz Dulewski

współzałożyciel kancelarii
Mec. Jakub Sikora

Mec. Jakub Sikora

współzałożyciel kancelarii