Spółki

Wsparcie prawne przy sprzedaży spółek i przedsiębiorstw
Doradztwo prawne przy sprzedaży

Wspólnicy mniejszościowi

Doradztwo dla wspólników mniejszościowych przy wyjściu ze spółki oraz konfliktach ze wspólnikami
Doradztwo prawne dla wspólników mniejszościowych

Zakup udziałów spółki

Wiedza o tym, jak bezpiecznie kupić udziały lub akcje w firmie (czyli przeprowadzić tzw. share deal) jest niezbędna przed przystąpieniem do takiej inwestycji. Kupno udziałów w spółce to poważna transakcja. Może być związana zarówno z planami całkowitego przejęcia spółki, jak i planami czerpania zysków z faktu, iż staniesz się jednym z kilku wspólników spółki. W każdym z tych przypadków warto odpowiednio zabezpieczyć swoje interesy.

W naszej kancelarii radcowskiej od ponad 10 lat zajmujemy się transakcjami kupna i sprzedaży spółek oraz ich udziałów. Mamy doświadczenie w wielu złożonych transakcjach tego typu. Będziemy dla Ciebie partnerem, który zapewni Ci bezpieczeństwo, możliwie najlepsze warunki zakupu udziałów i doprowadzenie transakcji do skutku.


W czym możemy Ci pomóc?

Od wielu lat pracujemy z inwestorami lub osobami, które planują lub są w trakcie kupna udziałów w spółce. Wiemy, że ważna jest dla nich całościowa pomoc. Zapewniamy wsparcie w najważniejszych obszarach procesu kupowania udziałów spółki.

Precyzyjne ustalenie, co kupujesz

Zanim zdecydujesz się kupić udziały w spółce, warto przeprowadzić jej badanie prawne (due diligence). Jego stopień dokładności zależeć będzie od rodzaju i rozmiaru prowadzonej działalności tego podmiotu. W przypadku dużego producenta urządzeń o zaawansowanej technologii będzie zupełnie inny niż dla spółki zajmującej się handlem i kierującej swą ofertę bezpośrednio do konsumentów.

Warto posiadać wiedzę o stanie spółki i jej działalności, bo może Cię to uchronić przed ryzykowną transakcją kupna udziałów. Ponadto, jeśli mimo wykrycia poprzez badanie nieprawidłowości będziesz nadal wyrażać chęć zakupu udziałów, możesz wynegocjować korzystniejszą dla siebie cenę tej transakcji.

W przypadku kupna jedynie częściowego pakietu udziałów w spółce powinieneś sprawdzić, czy będziesz miał realny wpływ na funkcjonowanie spółki.

Określenie najdogodniejszych zasad płatności

Doradzimy Ci jak racjonalnie uregulować zasady wykupu udziałów w spółce z o.o. lub innej pod względem płatności. Nie zawsze musi to być płatność jednorazowa. Inne możliwe formy to na przykład dopłaty do ceny już po zakupie udziałów spółki uzależnione od jej wyników finansowych uzyskiwanych w danym roku obrotowym.

Wpływ na funkcjonowanie spółki

W przypadku kupna jedynie częściowego pakietu udziałów w spółce, powinieneś sprawdzić, czy będziesz miał realny wpływ na funkcjonowanie spółki. Czy Twoja zgoda będzie niezbędna do powołania Zarządu, podjęcia decyzji o podziale zysku, czy też wpuszczenia do spółki w przyszłości kolejnych wspólników? Te oraz wiele innych kwestii wymaga uzgodnienia między kupującym a sprzedawcą. Doradzimy Ci, jak najlepiej zabezpieczyć Twoje interesy w takiej sytuacji.

Zwiększenie zakresu odpowiedzialności sprzedawcy

Sprzedający najczęściej nie chcą brać odpowiedzialności za kondycję spółki, w której sprzedają udziały. Sam fakt skutecznego prowadzenia biznesu przez lata jest dla nich najlepszym dowodem na to, że z ich spółką jest wszystko w porządku. Jednak zakup udziałów w spółce z o.o. po “okazyjnej” cenie, wynikającej z tego, że sprzedający nie bierze odpowiedzialności za stan sprzedawanej spółki, może spowodować problemy.

Zapewnimy Ci pod tym względem bezpieczeństwo, proponując sprzedawcy zakres odpowiedzialności odpowiedni do danej transakcji. Sprawdzimy, gdzie działalność spółki jest ryzykowna i warto się należycie zabezpieczyć.

Wsparcie w negocjacjach zakupu udziałów spółki

Sprzedawcy podczas procesu zbywania udziałów zwykle posiłkują się wsparciem kancelarii prawnych doświadczonych w prawie transakcyjnym. Aby, mieć takie same szanse na dobrą transakcję powinieneś skorzystać z pomocy prawników o odpowiedniej wiedzy prawnej oraz doświadczeniu. Jesteśmy w stanie należycie zadbać o zabezpieczenie Twoich interesów, ponieważ skutecznie przeprowadziliśmy już wiele podobnych przedsięwzięć.

Doświadczenie zdobywaliśmy przez wiele lat w największych krajowych i międzynarodowych kancelariach, gdzie zajmowaliśmy się w głównej mierze transakcjami sprzedaży i zakupu spółek, a także ich udziałów lub akcji.

Przeprowadzimy Cię przez cały proces kupna udziałów spółki. Odpowiemy na wszystkie pytania związane z transakcją.

Przeprowadzenie procesu wykupu udziałów spółki

Przeprowadzimy Cię przez proces kupowania udziałów w firmie. Odpowiemy na wszystkie Twoje pytanie na temat transakcji. Nasza pomoc dotyczy zarówno przygotowania listu intencyjnego z planem działań zakupu udziałów w spółce, jak i wykonania badania prawnego samej spółki (due diligence). Sporządzimy projekt umowy i będziemy uczestniczyć w procesie negocjacji kupna udziałów.

Pomoc w ustaleniu ceny zakupu udziałów spółki

Mało który kupujący udziały w spółce wie, ile tak naprawdę są one warte. Współpracujemy ze specjalistami w dziedzinie wyceny przedsiębiorstw, dzięki którym pomożemy Ci to precyzyjnie ustalić. Będziesz spokojny, że zakup udziałów nie nastąpi po zawyżonej cenie.

„Nad każdą transakcją zawsze pracujemy osobiście. Kupno udziałów to zbyt poważne i niestandardowe zagadnienie, żeby mógł się tym zajmować ktoś mniej doświadczony. Dla nas Twoja transakcja jest zawsze priorytetowa, dlatego poświęcamy jej maksimum naszej uwagi i zaangażowania.”

Tomasz Dulewski i Jakub Sikora
partnerzy kancelarii

„Nad każdą transakcją zawsze pracujemy osobiście. Kupno udziałów to zbyt poważne i niestandardowe zagadnienie, żeby mógł się tym zajmować ktoś mniej doświadczony. Dla nas Twoja transakcja jest zawsze priorytetowa, dlatego poświęcamy jej maksimum naszej uwagi i zaangażowania.”

Tomasz Dulewski i Jakub Sikora
partnerzy kancelarii

Tomasz Dulewski

Mec. Tomasz Dulewski jest radcą prawnym i założycielem kancelarii. Przed jej otwarciem przez blisko dekadę pracował w największych kancelariach w Polsce. Specjalizuje się w fuzjach i przejęciach oraz prawie autorskim.

Jakub Sikora

Mec. Jakub Sikora jest radcą prawnym. Przed otwarciem własnej kancelarii Dulewski Sikora przez wiele lat pracował w międzynarodowych kancelariach działających w Polsce, w tym największej na świecie.

Braliśmy udział w transakcjach o łącznej wartości blisko miliarda złotych.

Opinie klientów

"Nie wiedziałem, że sprzedaż dużego biznesu w dzisiejszych czasach to taka złożona sprawa. List intencyjny, badanie spółki, negocjacje umowy, zakres mojej odpowiedzialności, zakaz konkurencji… Tony postanowień, a za wieloma wydawałoby się błahymi słowami kryją się poważne konsekwencje. Dzięki kancelarii Dulewski Sikora udało mi się bezpiecznie przejść przez cały ten proces i sprzedać spółkę prowadzącą dużą fabrykę. Mecenasi Sikora i Dulewski wybronili mnie z niejednej opresji. Po miesiącach negocjacji nie wyobrażam sobie sprzedaży biznesu bez wsparcia takich prawników jak oni."

— Martyna Paleczna i Stanisław Paleczny, byli akcjonariusze Fanar S.A.

"Dzięki kancelarii Dulewski Sikora zyskałem wiele cennych informacji, na które należy zwracać uwagę przy transakcjach sprzedaży udziałów. Dały mi świadomość pewnych rzeczy, skutków prawnych, jakie mogą zostać wyciągnięte poprzez brak wiedzy lub nie rozważne podpisywanie dokumentów, które pozornie wyglądają na wstępną nie zobowiązującą propozycję. Ani przez moment nie mieliśmy wrażenia, że kupujący, reprezentowani przez dużą warszawską kancelarię, są lepiej reprezentowani od nas. Polecamy usługi Dulewski Sikora wszystkim tym, którzy siadają do negocjacji sprzedaży udziałów."

— Inwestor indywidualny, wspólnik spółki z grupy Knapp AG

"Dzięki usługom Dulewski Sikora możliwe było sprawne i szybkie zamknięcie transakcji zakupu przedsiębiorstwa Spółki prowadzącej działalność w zakresie opieki zdrowotnej. Kancelaria działa w sposób rzetelny, zorganizowany, terminowy i z pro-biznesowym podejściem. Kontakt z Kancelarią oceniam wzorowo. Do gustu przypadła mi umiejętność biznesowego spojrzenia na transakcję oraz adaptacji zapisów prawnych do zmieniających się ustaleń biznesowych."

— Łukasz Goryszewski - Dyrektor Operacyjny, Allenort Capital Fund

"Kancelaria Dulewski Sikora udzieliła mi wsparcia przy transakcji nabycia udziałów w polskiej spółce od zagranicznego inwestora. Jestem pod dużym wrażeniem tego, jak profesjonalnie transakcja została przeprowadzona. Prawnicy kancelarii walczyli o jak najlepsze zabezpieczenie moich interesów z pasją i zaangażowaniem, skutecznie doprowadzając do podpisania dokumentów. Rekomenduję usługi kancelarii tym wszystkim, którzy szukają profesjonalnego i godnego zaufania doradcy w sprawach korporacyjnych."

— Piotr Dudziński - wspólnik, Staff In sp. z o.o.

"Szukaliśmy kancelarii wyspecjalizowanej w transakcjach, w której naszą sprawą zajmą się od początku do końca doświadczeni prawnicy. Tak właśnie się stało w kancelarii Dulewski Sikora. Cenimy sobie wsparcie wspólników kancelarii na każdym kroku, ich duże zaangażowanie w prowadzenie negocjacji oraz wkład w pomyślne ich zakończenie. Wspólnicy kancelarii dobrze wiedzą jak przebiega proces sprzedaży i negocjacje oraz na co należy zwrócić uwagę. Często są to kwestie, o których nigdy bym nie pomyślał."

— Wojciech Kadłubowski, były wspólnik DTK&W Zespół Ogłoszeniowy sp. z o.o.

"Z pomocą kancelarii Dulewski Sikora udało mi się wynegocjować lepsze warunki wejścia do spółki, nabyć udziały w realnej dobrej cenie i zmienić na swoją korzyść umowę spółki. Partnerów kancelarii wyróżnia skrupulatność i wyjście przed oczekiwania klienta. Dużym plusem jest także sugerowanie zmian jakich wagi nie byłem świadom. Prawnicy z powołania - cieszę się że na nich trafiłem."

— Piotr Chajkowski, wspólnik IFDS sp. z o.o.

"We were more than happy with the service provided by Dulewski Sikora. Firstly, we successfully opened the company, secondly you helped us with recommending us an accounting company. You also helped us with better understanding of national legislative and helped us with investment process. To summarize, you went above and beyond to make sure that the whole process runs as smoothly as possible. We liked the professional approach that was provided, but the speed and responsiveness were the things that we especially appreciated."

— Mate Knezović, członek zarządu Agrivi sp. z o.o.

"Współpraca z Dulewski Sikora spowodowała, iż transakcja została zakończona sukcesem. W szczególności przypadła mi do gustu otwartość na klienta, utrzymywanie stałego kontaktu w ramach prowadzonej transakcji. Jako klient czułam się dobrze poinformowana o wszelkich opcjach/ryzykach jakie mogą wiązać się ze sprzedażą udziałów. Mecenasi Sikora oraz Dulewski mają bardzo dobre podejście do klienta, a swoją pracą i podejmowanymi działaniami wzbudzają zaufanie i poczucie, że powierzona sprawa będzie dobrze prowadzona."

— Joanna Dębska, były wspólnik P.W. Sanitex sp. z o.o.

"We are an international business consulting firm and had the need to expand our business to Poland. Dulewski Sikora helped us in finding the right company structure and guided us through the whole process of establishing and registering our company in Poland. The proposed way to speed up the process helped us to get it done in a very short period of time. Everything was perfectly arranged and all the necessary documents were always ready on time. We see it as a great advantage that you are not only a “number” as you are in a big law firm."

— Axel Hausbrandt, członek zarządu B-K-P Consulting sp. z o.o.

"I had been contacted with few legal adviser before I found Dulewski Sikora Law Firm. But I collected all different information from each of them that made me hesitate, after I called all phone numbers I had, I chose Tomasz Dulewski, one of the founders of Dulewski Sikora. It is not easy to start a LLC company, especially a foreign company in Poland. A solid services like them will guarantee you are secured by law. Different lawyer will give different suggestions according to their experiences, so far Tomasz and Jakub’s suggestions never disappointed us."

— Jian Yao, członek zarządu Globalway sp. z o.o.

"Dzięki usługom kancelarii zyskałem pewność w prowadzeniu biznesu. Dzisiejsza rzeczywistość rynkowa jest bardzo dynamiczna i trzeba być gotowym na wszystko. Diabeł tkwi w szczegółach, a dzięki współpracy z kancelarią Dulewski Sikora mam pewność, że żaden szczegół nie został pominięty. W usługach kancelarii podoba mi się indywidualne podejście, chęć wysłuchania i przede wszystkim - chęć szczegółowego zrozumienia problemu. Podoba mi się elastyczność i otwarty umysł w rozwiązywaniu problemów."

— Mateusz Grabowski, właściciel Kart Grabowskiego

Skontaktuj się bezpośrednio z ekspertem

Cenimy czas naszych klientów. Wiemy, że wielu z nich chce od razu skonsultować swój problem prawny z ekspertem. My dajemy taką możliwość.

Tomasz Dulewski

Tomasz Dulewski

współzałożyciel kancelarii

Jakub Sikora

Jakub Sikora

współzałożyciel kancelarii