Spółki

Wsparcie prawne przy sprzedaży i kupnie spółek.

Sprzedaż spółki Zakup spółki

Udziały

Pomoc prawna przy transakcji sprzedaży udziałów.

Sprzedaż udziałów spółki Zakup udziałów spółki

Inne usługi

Analiza prawna stanu spółki przed jej zakupem.

Badanie prawne (due diligence) Konflikt wspólników

Badanie prawne Due Diligence

Jednym z największych ryzyk związanych z kupnem spółki jest ryzyko tego, że spółka nie prowadzi działalności w sposób zgodny z prawem. Brak obowiązkowych decyzji (np. pozwoleń lub koncesji) lub niewywiązywanie się z zawartych umów może skutkować nałożeniem wysokich kar na spółkę, a nawet wstrzymaniem jej działalności. Przed tym ryzykiem można się zabezpieczyć do pewnego stopnia ustanawiając w umowie sprzedaży odpowiedzialność sprzedawcy za stan spółki. W przypadku, gdy zapewnienia sprzedawcy, co do stanu spółki okażą się nieprawdziwe, sprzedawca powinien ponieść odpowiedzialność. Tyle w teorii. W praktyce wykazanie nieprawdziwości oświadczeń niekoniecznie będzie proste, a ewentualne spory na tym tle rozstrzygać będzie sąd. Oznacza to konieczność wdania się w wieloletni spór. Przy czym nikt nie jest w stanie zapewnić, że po jego zakończeniu uda się wyegzekwować od sprzedawcy korzystny dla Ciebie wyrok. Z powyższych względów oprócz ustanowienia odpowiedzialności sprzedawcy za stan spółki wskazane jest przeprowadzenie badania due diligence sprzedawanej spółki. Jeżeli zdecydujesz się skorzystać z naszych usług, to będziemy dla Ciebie partnerem, który zapewni Ci bezpieczeństwo w przypadku nabycia spółki.


W czym możemy Ci pomóc?

Od wielu lat pracujemy z właścicielami, którzy planują lub są w trakcie kupna spółki. Większość z nich przykładała dużą uwagę do tego, aby sprawdzić stan kupowanej spółki. Dlatego zapewniamy wsparcie w przeprowadzeniu badania due diligence.

Zmniejszenie ceny sprzedaży

Jednym z głównych elementów mogących istotnie obniżyć cenę sprzedaży spółki są potencjalne ryzyka dla nabywcy. Jeżeli przeprowadzimy badanie due diligence sprzedawanej spółki, wówczas będziesz mógł wykorzystać zauważone ryzyka na swoją korzyść do obniżenia ceny.

Wyniki badania due diligence mogą zostać wykorzystane do poszerzenia zakresu odpowiedzialności sprzedawcy za spółkę.

Poszerzenie zakresu odpowiedzialności sprzedawcy

Wyniki badania due diligence mogą zostać wykorzystane do poszerzenia zakresu odpowiedzialności sprzedawcy za spółkę. Dla przykładu: zidentyfikowanie nieprawidłowości w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne może skutkować wydłużeniem okresu odpowiedzialności sprzedawcy za wady stwierdzone w toku ewentualnych kontroli ZUS.

Usunięcie nieprawidłowości po sprzedaży

Dysponując raportem z badania due diligence będziesz mógł, już jako nowy właściciel spółki, przystąpić do usuwania nieprawidłowości stwierdzonych w toku badania. Doradzimy Ci, jak bezpiecznie przeprowadzić ten proces.

„Nad każdym badaniem zawsze pracujemy osobiście. Badanie spółki to zbyt poważne i niestandardowe zagadnienie, żeby mógł się tym zajmować ktoś mniej doświadczony. Dla nas Twoje zlecenie jest zawsze priorytetowa, dlatego poświęcamy mu maksimum naszej uwagi i zaangażowania.”

Tomasz Dulewski i Jakub Sikora - partnerzy kancelarii

Mec. Tomasz Dulewski

Mec. Tomasz Dulewski jest radcą prawnym i założycielem kancelarii. Przed jej otwarciem przez blisko dekadę pracował w największych kancelariach w Polsce, w tym Wierzbowski Eversheds. Specjalizuje się w fuzjach i przejęciach oraz prawie autorskim.

Mec. Jakub Sikora

Mec. Jakub Sikora jest radcą prawnym. Przed otwarciem własnej kancelarii Dulewski Sikora przez wiele lat pracował w międzynarodowych kancelariach działających w Polsce, w tym największej na świecie Dentons na stanowisku senior associate.

Braliśmy udział w badaniach spółek
o łącznej wartości blisko pół miliarda złotych.

Opinie klientów

"Dzięki usługom Dulewski Sikora możliwe było sprawne i szybkie zamknięcie transakcji zakupu przedsiębiorstwa Spółki prowadzącej działalność w zakresie opieki zdrowotnej. Kancelaria działa w sposób rzetelny, zorganizowany, terminowy i z pro-biznesowym podejściem. Kontakt z Kancelarią oceniam wzorowo. Do gustu przypadła mi umiejętność biznesowego spojrzenia na transakcję oraz adaptacji zapisów prawnych do zmieniających się ustaleń biznesowych."

Allenort Capital Fund, Łukasz Goryszewski - Dyrektor Operacyjny

"Kancelaria Dulewski Sikora udzieliła mi wsparcia przy transakcji nabycia udziałów w polskiej spółce od zagranicznego inwestora. Jestem pod dużym wrażeniem tego, jak profesjonalnie transakcja została przeprowadzona. Prawnicy kancelarii walczyli o jak najlepsze zabezpieczenie moich interesów z pasją i zaangażowaniem, skutecznie doprowadzając do podpisania dokumentów. Rekomenduję usługi kancelarii tym wszystkim, którzy szukają profesjonalnego i godnego zaufania doradcy w sprawach korporacyjnych."

Staff In sp. z o.o., Piotr Dudziński - wspólnik

"Elastyczni, znają się na prawie korporacyjnym, wielki plus za bardzo skrupulatne ewidencjonowanie czasu pracy. Za to ich polecam."

Kcalmar.com,, Paweł Bartoszek - CEO

"Kancelarię Dulewski Sikora poza pełnym profesjonalizmem i bardzo wysoką jakością świadczonych usług, wyróżnia fantastyczne podejście do klienta - umiejętność rozpoznawania potrzeb oraz zadawania celnych pytań, uświadamiających te potrzeby."

Heads and Noses sp. z o.o., Katarzyna Brzozowska - Prezes Zarządu

"Cenię sobie rzetelność i szybkość informacji zwrotnej od kancelarii Dulewski Sikora. Mam pewność, iż biznes, zespół oraz klienci są prowadzone w dobrej otoczce prawnej. Polecam usługi kancelarii innym firmom."

Eratia Doradztwo Finansowe Dla Firm sp. z o.o., Marcin Samol - Prezes Zarządu

"Z pomocą kancelarii Dulewski Sikora udało mi się wynegocjować lepsze warunki wejścia do spółki, nabyć udziały w realnej dobrej cenie i zmienić na swoją korzyść umowę spółki. Partnerów kancelarii wyróżnia skrupulatność i wyjście przed oczekiwania klienta. Dużym plusem jest także sugerowanie zmian jakich wagi nie byłem świadom. Prawnicy z powołania - cieszę się że na nich trafiłem."

Inwestor, Piotr Chajkowski

Skontaktuj się z nami

Myślisz o badaniu due diligence spółki? Potrzebujesz wsparcia prawnego? Skontaktuj się z nami już dziś!

Mec. Tomasz Dulewski

Mec. Tomasz Dulewski

współzałożyciel kancelarii

Mec. Jakub Sikora

Mec. Jakub Sikora

współzałożyciel kancelarii