Spółki

Wsparcie prawne przy sprzedaży spółek i przedsiębiorstw
Doradztwo prawne przy sprzedaży

Wspólnicy mniejszościowi

Doradztwo dla wspólników mniejszościowych przy wyjściu ze spółki oraz konfliktach ze wspólnikami
Doradztwo prawne dla wspólników mniejszościowych

Due Diligence

Due diligence prawne to kompleksowe badanie prawne spółki lub przedsiębiorstwa, które najczęściej obejmuje analizę kwestii: prawnych, finansowych, podatkowych i technologicznych czy też środowiskowych. Dzięki niemu można dokładnie ocenić kondycję spółki lub przedsiębiorstwa np. przed planowanym zakupem spółki, pakietu udziałów czy akcji. Przeprowadzenie takiego badania leży w interesie zarówno przyszłego inwestora, jak i przejmowanej firmy, która dzięki temu może potwierdzić swą wartość oraz wykryć i wyeliminować zagrożenia, które potencjalnie zniechęcałyby przyszłego nabywcę.

Kancelaria Radcowska Dulewski Sikora pomaga klientom w procesie badania prawnego due diligence reprezentując zarówno stronę kupującą jak i właścicieli zainteresowanych sprzedażą pakietu udziałów lub sprzedażą spółki.

Badanie prawne due diligence spółek

Jednym z największych ryzyk związanych z kupnem spółki jest ryzyko tego, że spółka nie prowadzi działalności w sposób zgodny z prawem. Brak obowiązkowych decyzji (np. pozwoleń lub koncesji) lub niewywiązywanie się z zawartych umów może skutkować nałożeniem wysokich kar na spółkę, a nawet wstrzymaniem jej działalności. Przed tym ryzykiem można się zabezpieczyć do pewnego stopnia, ustanawiając w umowie sprzedaży odpowiedzialność sprzedawcy za stan spółki. W przypadku, gdy zapewnienia sprzedawcy, co do stanu spółki okażą się nieprawdziwe, sprzedawca powinien ponieść odpowiedzialność. Tyle w teorii. W praktyce wykazanie nieprawdziwości oświadczeń niekoniecznie będzie proste, a ewentualne spory na tym tle rozstrzygać będzie sąd. Oznacza to konieczność wdania się w wieloletni spór. Przy czym nikt nie jest w stanie zapewnić, że po jego zakończeniu uda się wyegzekwować od sprzedawcy korzystny dla Ciebie wyrok.

Z powyższych względów oprócz ustanowienia odpowiedzialności sprzedawcy za stan spółki wskazane jest przeprowadzenie badania due diligence sprzedawanej spółki. Nasza kancelaria prawna będzie dla Ciebie partnerem, który zapewni Ci bezpieczeństwo w przypadku nabycia spółki.


W czym możemy Ci pomóc?

Od wielu lat pracujemy z właścicielami, którzy planują lub są w trakcie kupna spółki. Większość z nich przykładała dużą uwagę do tego, aby sprawdzić jej stan. Dlatego zapewniamy wsparcie w przeprowadzeniu badania due diligence.

Zmniejszenie ceny sprzedaży

Jednym z głównych elementów mogących istotnie obniżyć cenę sprzedaży spółki są potencjalne ryzyka dla nabywcy. Jeżeli przeprowadzimy badanie due diligence sprzedawanej spółki, wówczas będziesz mógł wykorzystać zauważone ryzyka na swoją korzyść do obniżenia ceny.

Wyniki badania due diligence mogą zostać wykorzystane do poszerzenia zakresu odpowiedzialności sprzedawcy za spółkę.

Poszerzenie zakresu odpowiedzialności sprzedawcy

Wyniki badania due diligence mogą zostać wykorzystane do poszerzenia zakresu odpowiedzialności sprzedawcy za spółkę. Dla przykładu: zidentyfikowanie nieprawidłowości w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne może skutkować wydłużeniem okresu odpowiedzialności sprzedawcy za wady stwierdzone w toku ewentualnych kontroli ZUS.

Usunięcie nieprawidłowości po sprzedaży

Dysponując raportem z badania due diligence, będziesz mógł, już jako nowy właściciel spółki, przystąpić do usuwania nieprawidłowości stwierdzonych w toku badania. Doradzimy Ci, jak bezpiecznie przeprowadzić ten proces.

Due diligence prawne wykonujemy zawsze pod zindywidualizowane potrzeby naszych klientów. Zapraszamy do współpracy.

„Nad każdym badaniem zawsze pracujemy osobiście. Badanie spółki to zbyt poważne i niestandardowe zagadnienie, żeby mógł się tym zajmować ktoś mniej doświadczony. Dla nas Twoje zlecenie jest zawsze priorytetowa, dlatego poświęcamy mu maksimum naszej uwagi i zaangażowania.”

Tomasz Dulewski i Jakub Sikora
partnerzy kancelarii

„Nad każdym badaniem zawsze pracujemy osobiście. Badanie spółki to zbyt poważne i niestandardowe zagadnienie, żeby mógł się tym zajmować ktoś mniej doświadczony. Dla nas Twoje zlecenie jest zawsze priorytetowa, dlatego poświęcamy mu maksimum naszej uwagi i zaangażowania.”

Tomasz Dulewski i Jakub Sikora
partnerzy kancelarii

Mec. Tomasz Dulewski

Mec. Tomasz Dulewski jest radcą prawnym i współzałożycielem Kancelarii. Przed jej otwarciem przez blisko dekadę pracował w największych kancelariach w Polsce. Specjalizuje się w obsłudze prawnej transakcji sprzedaży spółek i audytach prawnych (due diligence). Ma doświadczenie we współpracy z inwestorami indywidualnymi, funduszami inwestycyjnymi, a także zagranicznymi grupami kapitałowymi. Prowadzi negocjacje także w języku angielskim i opracowuje anglojęzyczną dokumentację transakcyjną.

Mec. Jakub Sikora

Mec. Jakub Sikora jest radcą prawnym i współzałożycielem Kancelarii. Wcześniej przez wiele lat pracował w międzynarodowych kancelariach działających w Polsce. Razem z mec. Dulewskim obsługiwał transakcje sprzedaży spółek o wartości od 2 do ponad 200 mln złotych, w tym na rzecz podmiotów zagranicznych. Prowadzi negocjacje również w języku angielskim i francuskim oraz opracowuje anglojęzyczną dokumentację transakcyjną.

Braliśmy udział w badaniach spółek
o łącznej wartości blisko pół miliarda złotych.

Opinie klientów

"Nie wiedziałem, że sprzedaż dużego biznesu w dzisiejszych czasach to taka złożona sprawa. List intencyjny, badanie spółki, negocjacje umowy, zakres mojej odpowiedzialności, zakaz konkurencji… Tony postanowień, a za wieloma wydawałoby się błahymi słowami kryją się poważne konsekwencje. Dzięki kancelarii Dulewski Sikora udało mi się bezpiecznie przejść przez cały ten proces i sprzedać spółkę prowadzącą dużą fabrykę. Mecenasi Sikora i Dulewski wybronili mnie z niejednej opresji. Po miesiącach negocjacji nie wyobrażam sobie sprzedaży biznesu bez wsparcia takich prawników jak oni."

Martyna Paleczna i Stanisław Paleczny, byli akcjonariusze Fanar S.A.

"Dzięki kancelarii Dulewski Sikora zyskałem wiele cennych informacji, na które należy zwracać uwagę przy transakcjach sprzedaży udziałów. Dały mi świadomość pewnych rzeczy, skutków prawnych, jakie mogą zostać wyciągnięte poprzez brak wiedzy lub nie rozważne podpisywanie dokumentów, które pozornie wyglądają na wstępną nie zobowiązującą propozycję. Ani przez moment nie mieliśmy wrażenia, że kupujący, reprezentowani przez dużą warszawską kancelarię, są lepiej reprezentowani od nas. Polecamy usługi Dulewski Sikora wszystkim tym, którzy siadają do negocjacji sprzedaży udziałów."

Inwestor indywidualny, wspólnik spółki z grupy Knapp AG

"Dzięki usługom Dulewski Sikora możliwe było sprawne i szybkie zamknięcie transakcji zakupu przedsiębiorstwa Spółki prowadzącej działalność w zakresie opieki zdrowotnej. Kancelaria działa w sposób rzetelny, zorganizowany, terminowy i z pro-biznesowym podejściem. Kontakt z Kancelarią oceniam wzorowo. Do gustu przypadła mi umiejętność biznesowego spojrzenia na transakcję oraz adaptacji zapisów prawnych do zmieniających się ustaleń biznesowych."

Łukasz Goryszewski - Dyrektor Operacyjny, Allenort Capital Fund

"Kancelaria Dulewski Sikora udzieliła mi wsparcia przy transakcji nabycia udziałów w polskiej spółce od zagranicznego inwestora. Jestem pod dużym wrażeniem tego, jak profesjonalnie transakcja została przeprowadzona. Prawnicy kancelarii walczyli o jak najlepsze zabezpieczenie moich interesów z pasją i zaangażowaniem, skutecznie doprowadzając do podpisania dokumentów. Rekomenduję usługi kancelarii tym wszystkim, którzy szukają profesjonalnego i godnego zaufania doradcy w sprawach korporacyjnych."

Piotr Dudziński - wspólnik, Staff In sp. z o.o.

"Szukaliśmy kancelarii wyspecjalizowanej w transakcjach, w której naszą sprawą zajmą się od początku do końca doświadczeni prawnicy. Tak właśnie się stało w kancelarii Dulewski Sikora. Cenimy sobie wsparcie wspólników kancelarii na każdym kroku, ich duże zaangażowanie w prowadzenie negocjacji oraz wkład w pomyślne ich zakończenie. Wspólnicy kancelarii dobrze wiedzą jak przebiega proces sprzedaży i negocjacje oraz na co należy zwrócić uwagę. Często są to kwestie, o których nigdy bym nie pomyślał."

Wojciech Kadłubowski, były wspólnik DTK&W Zespół Ogłoszeniowy sp. z o.o.

"Z pomocą kancelarii Dulewski Sikora udało mi się wynegocjować lepsze warunki wejścia do spółki, nabyć udziały w realnej dobrej cenie i zmienić na swoją korzyść umowę spółki. Partnerów kancelarii wyróżnia skrupulatność i wyjście przed oczekiwania klienta. Dużym plusem jest także sugerowanie zmian jakich wagi nie byłem świadom. Prawnicy z powołania - cieszę się że na nich trafiłem."

Piotr Chajkowski, wspólnik IFDS sp. z o.o.

"We were more than happy with the service provided by Dulewski Sikora. Firstly, we successfully opened the company, secondly you helped us with recommending us an accounting company. You also helped us with better understanding of national legislative and helped us with investment process. To summarize, you went above and beyond to make sure that the whole process runs as smoothly as possible. We liked the professional approach that was provided, but the speed and responsiveness were the things that we especially appreciated."

Mate Knezović, członek zarządu Agrivi sp. z o.o.

"Współpraca z Dulewski Sikora spowodowała, iż transakcja została zakończona sukcesem. W szczególności przypadła mi do gustu otwartość na klienta, utrzymywanie stałego kontaktu w ramach prowadzonej transakcji. Jako klient czułam się dobrze poinformowana o wszelkich opcjach/ryzykach jakie mogą wiązać się ze sprzedażą udziałów. Mecenasi Sikora oraz Dulewski mają bardzo dobre podejście do klienta, a swoją pracą i podejmowanymi działaniami wzbudzają zaufanie i poczucie, że powierzona sprawa będzie dobrze prowadzona."

Joanna Dębska, były wspólnik P.W. Sanitex sp. z o.o.

"We are an international business consulting firm and had the need to expand our business to Poland. Dulewski Sikora helped us in finding the right company structure and guided us through the whole process of establishing and registering our company in Poland. The proposed way to speed up the process helped us to get it done in a very short period of time. Everything was perfectly arranged and all the necessary documents were always ready on time. We see it as a great advantage that you are not only a “number” as you are in a big law firm."

Axel Hausbrandt, członek zarządu B-K-P Consulting sp. z o.o.

"I had been contacted with few legal adviser before I found Dulewski Sikora Law Firm. But I collected all different information from each of them that made me hesitate, after I called all phone numbers I had, I chose Tomasz Dulewski, one of the founders of Dulewski Sikora. It is not easy to start a LLC company, especially a foreign company in Poland. A solid services like them will guarantee you are secured by law. Different lawyer will give different suggestions according to their experiences, so far Tomasz and Jakub’s suggestions never disappointed us."

Jian Yao, członek zarządu Globalway sp. z o.o.

"Dzięki usługom kancelarii zyskałem pewność w prowadzeniu biznesu. Dzisiejsza rzeczywistość rynkowa jest bardzo dynamiczna i trzeba być gotowym na wszystko. Diabeł tkwi w szczegółach, a dzięki współpracy z kancelarią Dulewski Sikora mam pewność, że żaden szczegół nie został pominięty. W usługach kancelarii podoba mi się indywidualne podejście, chęć wysłuchania i przede wszystkim - chęć szczegółowego zrozumienia problemu. Podoba mi się elastyczność i otwarty umysł w rozwiązywaniu problemów."

Mateusz Grabowski, właściciel Kart Grabowskiego

Skontaktuj się z nami

Myślisz o badaniu due diligence spółki? Potrzebujesz wsparcia prawnego? Skontaktuj się z nami już dziś!

Mec. Tomasz Dulewski

Mec. Tomasz Dulewski

współzałożyciel kancelarii

Mec. Jakub Sikora

Mec. Jakub Sikora

współzałożyciel kancelarii