Spółki

Wsparcie prawne przy sprzedaży i kupnie spółek.

Sprzedaż spółki Zakup spółki

Udziały

Pomoc prawna przy transakcji sprzedaży udziałów.

Sprzedaż udziałów spółki Zakup udziałów spółki

Inne usługi

Analiza prawna stanu spółki przed jej zakupem.

Badanie prawne (due diligence) Konflikt wspólników

OBSŁUGA PRAWNA PRZY SPRZEDAŻY SPÓŁEK

Sprzedaż spółki - jak bezpiecznie sprzedać spółkę?

Sprzedaż spółki jest skomplikowanym procesem obarczonym ryzykiem. Od ponad 10 lat zajmujemy się transakcjami kupna i sprzedaży spółek. Mamy doświadczenie w wielu złożonych transakcjach. Będziemy dla Ciebie partnerem, który zapewni Ci bezpieczeństwo, możliwie najlepsze warunki finansowe i doprowadzenie transakcji do skutku.


W czym możemy Ci pomóc?

Od wielu lat pracujemy z właścicielami, którzy planują lub są w trakcie sprzedaży swojego przedsiębiorstwa. Wiemy, że ważna jest dla nich kompleksowa pomoc. Dlatego zapewniamy wsparcie w najważniejszych obszarach całego procesu sprzedaży spółki.

Zwiększenie ceny sprzedaży spółki

Jednym z głównych elementów mogących istotnie obniżyć cenę sprzedaży spółki są potencjalne ryzyka dla nabywcy.

Z tego powodu przed sprzedażą możemy przeprowadzić badanie prawne (due diligence) Twojej spółki, aby z wyprzedzeniem zidentyfikować potencjalne ryzyka, które kupujący może wykorzystać na swoją korzyść w celu obniżenia ceny.

Pomagamy wyeliminować napotkane w trakcie badania prawnego problemy, dzięki czemu możesz uzyskać wyższą cenę sprzedaży spółki.

Chcąc mieć równe szanse w procesie sprzedaży i negocjacji jej warunków musisz mieć po swojej stronie doświadczonych prawników.

Pomoc w ustaleniu ceny sprzedaży spółki

Większość właścicieli nie ma świadomości, ile faktycznie warta jest ich spółka. Zazwyczaj ich szacunki są zdecydowanie niższe niż wynika to z profesjonalnej wyceny.

Nasza kancelaria współpracuje z ekspertami w dziedzinie wyceny przedsiębiorstw. Dzięki temu masz pewność, że nie sprzedasz swojej spółki zbyt tanio.

Wsparcie w negocjacjach

W przypadku jeśli zakupem zainteresowana jest duża firma, fundusz inwestycyjny lub zamożny inwestor indywidualny najczęściej dysponują oni wsparciem doświadczonych w prawie transakcyjnym kancelarii prawnych.

Chcąc mieć równe szanse w procesie sprzedaży i negocjacji jej warunków musisz mieć po swojej stronie prawników, którzy posiadają nie tylko wiedzę prawną, ale przede wszystkim doświadczenie w przeprowadzeniu skomplikowanych transakcji. Jedynie wtedy Twoje interesy będą należycie zabezpieczone.

Przez wiele lat pracowaliśmy w polskich oraz międzynarodowych kancelariach, gdzie zajmowaliśmy się głównie transakcjami. Dzięki temu mamy bardzo duże doświadczenie w tym zakresie.

Przeprowadzenie procesu sprzedaży spółki

Przeprowadzimy Cię przez cały proces sprzedaży spółki. Odpowiemy na każde związane ze sprzedażą pytanie.

Pomożemy Ci zarówno w przygotowaniu listu intencyjnego, w którym ustalisz wraz z potencjalnym kupującym plan działań związanych ze sprzedażą, w ochronie informacji poufnych spółki, do których kupujący będzie chciał uzyskać dostęp, a także w przygotowaniu projektu umowy sprzedaży oraz negocjacjach dotyczących sprzedaży.

Ograniczenie zakresu odpowiedzialności 
po sprzedaży spółki

Zazwyczaj właściciele nie są świadomi, że mogą ponosić odpowiedzialność za długi i wady sprzedanej spółki także po jej sprzedaniu. Odpowiedzialność ta często nie kończy się bowiem w momencie sfinalizowania transakcji sprzedaży.
Zadbamy o Twoje bezpieczeństwo i ograniczymy zakres Twojej odpowiedzialności. Zastanowimy się nad tym, za co możesz wziąć odpowiedzialność (np. za to, że działasz zgodnie z uzyskanymi zezwoleniami), a za co lepiej, żebyś nie odpowiadał wobec kupującego.

Zabezpieczenie zapłaty ceny oraz zagwarantowanie zmian w organach spółki to przykładowe sprawy, których dopilnujemy.
Zabezpieczenie zapłaty ceny

Jednym z najważniejszych dla Ciebie aspektów sprzedaży będzie zabezpieczenie płatności ceny, która została ustalona w trakcie negocjacji. Doradzimy ci, jaki mechanizm zastosować, abyś był pewien otrzymania pieniędzy. Jednocześnie uniemożliwimy kupującemu wejście w posiadanie spółki przed momentem zapłaty.

Gwarancja zmian w organach spółki

Jeżeli wraz ze sprzedażą spółki chcesz ustąpić z zasiadania w Zarządzie lub innych organach spółki, to zagwarantujemy Ci skuteczne ustąpienie z funkcji. W ten sposób unikniesz odpowiedzialności za przyszłe działania spółki, w tym ewentualnej odpowiedzialności za nowe długi spółki.

Wsparcie w zakresie podatków

Uzyskanie przychodów z tytułu sprzedaży wiąże się z powstaniem obowiązku podatkowego. Współpracujemy z doświadczonymi doradcami podatkowymi, którzy przedstawią Ci najkorzystniejsze rozwiązanie dla Twojej transakcji.

„Nad każdą transakcją zawsze pracujemy osobiście. Kupno udziałów to zbyt poważne i niestandardowe zagadnienie, żeby mógł się tym zajmować ktoś mniej doświadczony. Dla nas Twoja transakcja jest zawsze priorytetowa, dlatego poświęcamy jej maksimum naszej uwagi i zaangażowania.”

— Tomasz Dulewski i Jakub Sikora partnerzy kancelarii

Tomasz Dulewski

Mec. Tomasz Dulewski jest radcą prawnym i założycielem kancelarii. Przed jej otwarciem przez blisko dekadę pracował w największych kancelariach w Polsce. Specjalizuje się w fuzjach i przejęciach oraz prawie autorskim.

Jakub Sikora

Mec. Jakub Sikora jest radcą prawnym. Przed otwarciem własnej kancelarii Dulewski Sikora przez wiele lat pracował w międzynarodowych kancelariach działających w Polsce, w tym największej na świecie.

Braliśmy udział w transakcjach kupna-sprzedaży spółek o łącznej wartości blisko pół miliarda złotych.

Opinie klientów

"Dzięki usługom Dulewski Sikora możliwe było sprawne i szybkie zamknięcie transakcji zakupu przedsiębiorstwa Spółki prowadzącej działalność w zakresie opieki zdrowotnej. Kancelaria działa w sposób rzetelny, zorganizowany, terminowy i z pro-biznesowym podejściem. Kontakt z Kancelarią oceniam wzorowo. Do gustu przypadła mi umiejętność biznesowego spojrzenia na transakcję oraz adaptacji zapisów prawnych do zmieniających się ustaleń biznesowych."

— Allenort Capital Fund, Łukasz Goryszewski - Dyrektor Operacyjny

"Kancelaria Dulewski Sikora udzieliła mi wsparcia przy transakcji nabycia udziałów w polskiej spółce od zagranicznego inwestora. Jestem pod dużym wrażeniem tego, jak profesjonalnie transakcja została przeprowadzona. Prawnicy kancelarii walczyli o jak najlepsze zabezpieczenie moich interesów z pasją i zaangażowaniem, skutecznie doprowadzając do podpisania dokumentów. Rekomenduję usługi kancelarii tym wszystkim, którzy szukają profesjonalnego i godnego zaufania doradcy w sprawach korporacyjnych."

— Staff In sp. z o.o., Piotr Dudziński - wspólnik

"Elastyczni, znają się na prawie korporacyjnym, wielki plus za bardzo skrupulatne ewidencjonowanie czasu pracy. Za to ich polecam."

— kcalmar.com, Paweł Bartoszek - CEO

"Kancelarię Dulewski Sikora poza pełnym profesjonalizmem i bardzo wysoką jakością świadczonych usług, wyróżnia fantastyczne podejście do klienta - umiejętność rozpoznawania potrzeb oraz zadawania celnych pytań, uświadamiających te potrzeby."

— Heads and Noses sp. z o.o., Katarzyna Brzozowska - Prezes Zarządu

"Cenię sobie rzetelność i szybkość informacji zwrotnej od kancelarii Dulewski Sikora. Mam pewność, iż biznes, zespół oraz klienci są prowadzone w dobrej otoczce prawnej. Polecam usługi kancelarii innym firmom."

— Eratia Doradztwo Finansowe Dla Firm sp. z o.o., Marcin Samol - Prezes Zarządu

"Z pomocą kancelarii Dulewski Sikora udało mi się wynegocjować lepsze warunki wejścia do spółki, nabyć udziały w realnej dobrej cenie i zmienić na swoją korzyść umowę spółki. Partnerów kancelarii wyróżnia skrupulatność i wyjście przed oczekiwania klienta. Dużym plusem jest także sugerowanie zmian jakich wagi nie byłem świadom. Prawnicy z powołania - cieszę się że na nich trafiłem."

— Inwestor, Piotr Chajkowski

Skontaktuj się bezpośrednio z ekspertem

Cenimy czas naszych klientów. Wiemy, że wielu z nich chce od razu skonsultować swój problem prawny z ekspertem. My dajemy taką możliwość.

Tomasz Dulewski

Tomasz Dulewski

współzałożyciel kancelarii

Jakub Sikora

Jakub Sikora

współzałożyciel kancelarii