Spółki

Wsparcie prawne przy sprzedaży spółek i przedsiębiorstw
Doradztwo prawne przy sprzedaży

Wspólnicy mniejszościowi

Doradztwo dla wspólników mniejszościowych przy wyjściu ze spółki oraz konfliktach ze wspólnikami
Doradztwo prawne dla wspólników mniejszościowych

OBSŁUGA PRAWNA TRANSAKCJI SPRZEDAŻY SPÓŁEK I PRZEDSIĘBIORSTW

Transakcje M&A

Od wielu lat pracujemy z właścicielami, którzy planują lub są w trakcie sprzedaży swojej spółki lub przedsiębiorstwa. Wiemy, że ważna jest dla nich kompleksowa pomoc. Dlatego zapewniamy wsparcie w najważniejszych obszarach całego procesu sprzedaży spółki.

W czym Ci pomożemy w ramach obsługi transakcji sprzedaży spółki?

Od wielu lat pracujemy z właścicielami, którzy planują lub są w trakcie sprzedaży swojej spółki lub przedsiębiorstwa. Wiemy, że ważna jest dla nich kompleksowa pomoc. Dlatego zapewniamy wsparcie w najważniejszych obszarach całego procesu sprzedaży spółki.

Weryfikacja ceny sprzedaży

Większość właścicieli nie ma świadomości, ile faktycznie warta jest ich spółka. Zazwyczaj ich szacunki są zdecydowanie niższe niż wynika to z profesjonalnej wyceny.

Przygotowanie listu intencyjnego

Właściciele spółek nie są świadomi, że jednym z najważniejszych etapów sprzedaży jest przygotowanie listu intencyjnego.

Wsparcie w negocjacjach

Negocjacje warunków umowy to jeden z najdłuższych etapów całego procesu.

Badanie due diligence

Jednym z najistotniejszych elementów procesu transakcyjnego jest badanie spółki pod kątem potencjalnych ryzyk prawnych, finansowych.

Opracowanie umowy sprzedaży spółki

Umowa sprzedaży spółki może liczyć nawet kilkadziesiąt stron oraz zawierać kilkaset stron załączników.

O czym musisz wiedzieć przed sprzedażą swojej spółki?

Właściciele często nie zdają sobie sprawy, jakie ryzyka niesie ze sobą sprzedaż spółki. Skontaktuj się z nami i dowiedz się, na co musisz zwrócić uwagę, aby się przed nimi zabezpieczyć.

Skontaktuj się

O co zadbamy, negocjując umowę sprzedaży spółki?

Ograniczenie zakresu
odpowiedzialności sprzedającego

Odpowiedzialność właściciela spółki z reguły nie kończy się w momencie sfinalizowania transakcji sprzedaży. Może on ponosić odpowiedzialność za długi i wady spółki także po jej sprzedaniu. Dbamy o bezpieczeństwo sprzedających i ograniczamy zakres ich odpowiedzialności wobec kupującego.

Zabezpieczenie zapłaty
ustalonej kwoty

Jednym z najważniejszych dla sprzedającego aspektów sprzedaży spółki będzie zabezpieczenie płatności ceny, która została ustalona w trakcie negocjacji. Doradzimy Ci, jaki mechanizm zastosować, abyś był pewien otrzymania pieniędzy. Jednocześnie uniemożliwimy kupującemu wejście w posiadanie spółki przed momentem zapłaty.

Bezpieczeństwo sprzedającego
w okresie przejściowym

Często strony w pierwszej kolejności podpisują przedwstępną umowę sprzedaży, uzależniając zawarcie finalnej umowy od spełnienia się określonych warunków. Zadbamy o to, aby postanowienia regulujące okres pomiędzy zawarciem umowy przedwstępnej a zawarciem umowy finalnej zapewniły kontrolę nad spółką sprzedającemu.

Wsparcie w zakresie podatków

Uzyskanie przychodów z tytułu sprzedaży wiąże się
z powstaniem obowiązku podatkowego. Współpracujemy 
z doświadczonymi doradcami podatkowymi, którzy przedstawią sprzedającemu spółkę najkorzystniejsze rozwiązania w zakresie prawa podatkowego.

Często nabywcą spółki jest duża firma, fundusz inwestycyjny lub zamożny inwestor indywidualny.

Chcąc mieć równe szanse w procesie sprzedaży i negocjacji warunków umowy, musisz mieć po swojej stronie doświadczonych prawników.

Skontaktuj się

Braliśmy udział w transakcjach sprzedaży spółek o łącznej wartości około miliarda złotych.

Opinie klientów

"Nie wiedziałem, że sprzedaż dużego biznesu w dzisiejszych czasach to taka złożona sprawa. List intencyjny, badanie spółki, negocjacje umowy, zakres mojej odpowiedzialności, zakaz konkurencji… Tony postanowień, a za wieloma wydawałoby się błahymi słowami kryją się poważne konsekwencje. Dzięki kancelarii Dulewski Sikora udało mi się bezpiecznie przejść przez cały ten proces i sprzedać spółkę prowadzącą dużą fabrykę. Mecenasi Sikora i Dulewski wspierali mnie na każdym etapie. Wybronili mnie z niejednej opresji."

— Martyna Paleczna i Stanisław Paleczny , byli akcjonariusze Fanar S.A.

"Dzięki kancelarii Dulewski Sikora zyskałem wiele cennych informacji, na które należy zwracać uwagę przy transakcjach sprzedaży udziałów. Dały mi świadomość pewnych rzeczy, skutków prawnych, jakie mogą zostać wyciągnięte poprzez brak wiedzy lub nie rozważne podpisywanie dokumentów, które pozornie wyglądają na wstępną nie zobowiązującą propozycję. Ani przez moment nie mieliśmy wrażenia, że kupujący, reprezentowani przez dużą warszawską kancelarię, są lepiej reprezentowani od nas. Polecamy usługi Dulewski Sikora wszystkim tym, którzy siadają do negocjacji sprzedaży udziałów."

— Inwestor indywidualny , wspólnik spółki z grupy Knapp AG

"Dzięki usługom Dulewski Sikora możliwe było sprawne i szybkie zamknięcie transakcji zakupu przedsiębiorstwa Spółki prowadzącej działalność w zakresie opieki zdrowotnej. Kancelaria działa w sposób rzetelny, zorganizowany, terminowy i z pro-biznesowym podejściem. Kontakt z Kancelarią oceniam wzorowo. Do gustu przypadła mi umiejętność biznesowego spojrzenia na transakcję oraz adaptacji zapisów prawnych do zmieniających się ustaleń biznesowych."

— Łukasz Goryszewski - Dyrektor Operacyjny , Allenort Capital Fund

"Kancelaria Dulewski Sikora udzieliła mi wsparcia przy transakcji nabycia udziałów w polskiej spółce od zagranicznego inwestora. Jestem pod dużym wrażeniem tego, jak profesjonalnie transakcja została przeprowadzona. Prawnicy kancelarii walczyli o jak najlepsze zabezpieczenie moich interesów z pasją i zaangażowaniem, skutecznie doprowadzając do podpisania dokumentów. Rekomenduję usługi kancelarii tym wszystkim, którzy szukają profesjonalnego i godnego zaufania doradcy w sprawach korporacyjnych."

— Piotr Dudziński - wspólnik , Staff In sp. z o.o.

"Szukaliśmy kancelarii wyspecjalizowanej w transakcjach, w której naszą sprawą zajmą się od początku do końca doświadczeni prawnicy. Tak właśnie się stało w kancelarii Dulewski Sikora. Cenimy sobie wsparcie wspólników kancelarii na każdym kroku, ich duże zaangażowanie w prowadzenie negocjacji oraz wkład w pomyślne ich zakończenie. Wspólnicy kancelarii dobrze wiedzą jak przebiega proces sprzedaży i negocjacje oraz na co należy zwrócić uwagę. Często są to kwestie, o których nigdy bym nie pomyślał."

— Wojciech Kadłubowski , były wspólnik DTK&W Zespół Ogłoszeniowy sp. z o.o.

"Z pomocą kancelarii Dulewski Sikora udało mi się wynegocjować lepsze warunki wejścia do spółki, nabyć udziały w realnej dobrej cenie i zmienić na swoją korzyść umowę spółki. Partnerów kancelarii wyróżnia skrupulatność i wyjście przed oczekiwania klienta. Dużym plusem jest także sugerowanie zmian jakich wagi nie byłem świadom. Prawnicy z powołania - cieszę się że na nich trafiłem."

— Piotr Chajkowski , wspólnik IFDS sp. z o.o.

"We were more than happy with the service provided by Dulewski Sikora. Firstly, we successfully opened the company, secondly you helped us with recommending us an accounting company. You also helped us with better understanding of national legislative and helped us with investment process. To summarize, you went above and beyond to make sure that the whole process runs as smoothly as possible. We liked the professional approach that was provided, but the speed and responsiveness were the things that we especially appreciated."

— Mate Knezović , członek zarządu Agrivi sp. z o.o.

"Współpraca z Dulewski Sikora spowodowała, iż transakcja została zakończona sukcesem. W szczególności przypadła mi do gustu otwartość na klienta, utrzymywanie stałego kontaktu w ramach prowadzonej transakcji. Jako klient czułam się dobrze poinformowana o wszelkich opcjach/ryzykach jakie mogą wiązać się ze sprzedażą udziałów. Mecenasi Sikora oraz Dulewski mają bardzo dobre podejście do klienta, a swoją pracą i podejmowanymi działaniami wzbudzają zaufanie i poczucie, że powierzona sprawa będzie dobrze prowadzona."

— Joanna Dębska , były wspólnik P.W. Sanitex sp. z o.o.

"We are an international business consulting firm and had the need to expand our business to Poland. Dulewski Sikora helped us in finding the right company structure and guided us through the whole process of establishing and registering our company in Poland. The proposed way to speed up the process helped us to get it done in a very short period of time. Everything was perfectly arranged and all the necessary documents were always ready on time. We see it as a great advantage that you are not only a “number” as you are in a big law firm."

— Axel Hausbrandt , członek zarządu B-K-P Consulting sp. z o.o.

"I had been contacted with few legal adviser before I found Dulewski Sikora Law Firm. But I collected all different information from each of them that made me hesitate, after I called all phone numbers I had, I chose Tomasz Dulewski, one of the founders of Dulewski Sikora. It is not easy to start a LLC company, especially a foreign company in Poland. A solid services like them will guarantee you are secured by law. Different lawyer will give different suggestions according to their experiences, so far Tomasz and Jakub’s suggestions never disappointed us."

— Jian Yao , członek zarządu Globalway sp. z o.o.

"Dzięki usługom kancelarii zyskałem pewność w prowadzeniu biznesu. Dzisiejsza rzeczywistość rynkowa jest bardzo dynamiczna i trzeba być gotowym na wszystko. Diabeł tkwi w szczegółach, a dzięki współpracy z kancelarią Dulewski Sikora mam pewność, że żaden szczegół nie został pominięty. W usługach kancelarii podoba mi się indywidualne podejście, chęć wysłuchania i przede wszystkim - chęć szczegółowego zrozumienia problemu. Podoba mi się elastyczność i otwarty umysł w rozwiązywaniu problemów."

— Mateusz Grabowski , właściciel Kart Grabowskiego

Jak przebiega proces sprzedaży spółki?

Sprzedaż spółki to dla jej właściciela skomplikowany proces. Skontaktuj się z nami i dowiedz się, z jakich etapów się składa oraz na co musisz się przygotować.

Skontaktuj się

„W obsłudze prawnej transakcji sprzedaży spółek specjalizujemy się od 15 lat. Najczęściej reprezentujemy stronę sprzedającą, dzięki czemu wiemy, na co zwrócić uwagę, przed jakimi zagrożeniami chronić naszego klienta i jak najlepiej zadbać o jego interesy.
Nad każdą transakcją pracujemy osobiście.”

Tomasz Dulewski i Jakub Sikora
założyciele kancelarii

„W obsłudze prawnej transakcji sprzedaży spółek specjalizujemy się od 15 lat. Najczęściej reprezentujemy stronę sprzedającą, dzięki czemu wiemy, na co zwrócić uwagę, przed jakimi zagrożeniami chronić naszego klienta i jak najlepiej zadbać o jego interesy.
Nad każdą transakcją pracujemy osobiście.”

Tomasz Dulewski i Jakub Sikora
założyciele kancelarii

Tomasz Dulewski

Mec. Tomasz Dulewski jest radcą prawnym i współzałożycielem Kancelarii. Przed jej otwarciem przez blisko dekadę pracował 
w największych kancelariach w Polsce. Specjalizuje się 
w obsłudze prawnej transakcji sprzedaży spółek i audytach prawnych (due diligence). Ma doświadczenie we współpracy 
z inwestorami indywidualnymi, funduszami inwestycyjnymi, 
a także zagranicznymi grupami kapitałowymi. Prowadzi negocjacje także w języku angielskim i opracowuje 
anglojęzyczną dokumentację transakcyjną.

Jakub Sikora

Mec. Jakub Sikora jest radcą prawnym i współzałożycielem Kancelarii. Wcześniej przez wiele lat pracował 
w międzynarodowych kancelariach działających w Polsce. Razem z mec. Dulewskim obsługiwał sprzedaż spółek o wartości od 2 do ponad 200 mln złotych, także podmiotom zagranicznym. Prowadzi negocjacje również w języku angielskim i francuskim oraz opracowuje anglojęzyczną dokumentację transakcyjną.

Skontaktuj się z nami
i umów się na bezpłatną konsultację

Cenimy czas naszych klientów. Wiemy, że wielu z nich chce od razu skonsultować swój problem prawny z ekspertem. Zapraszamy do kontaktu.
Mec. Tomasz Dulewski

Mec. Tomasz Dulewski

współzałożyciel kancelarii
Mec. Jakub Sikora

Mec. Jakub Sikora

współzałożyciel kancelarii

Najnowsze artykuły

section min

Mec. Tomasz Dulewski
współzałożyciel Kancelarii

Umów się na bezpłatną konsultację

Myślisz o sprzedaży swojej spółki? Masz już potencjalnego nabywcę? Potrzebujesz wsparcia doświadczonych prawników? Skontaktuj się z nami i umów się na bezpłatną konsultację.

Wypełnij formularz