Spory wspólników niestety mogą się zdarzyć w każdej spółce. Zakładając spółkę, rzadko dopuszczamy do siebie myśl, że dojdzie do nieporozumień między wspólnikami. To czas radości i świętowania, że razem otwieramy swój biznes. Często ze znajomymi, przyjaciółmi albo rodziną. Po czasie okazuje się jednak, że współpraca nie układa się tak dobrze, jak tego oczekiwaliśmy.
Na początku są to drobne nieporozumienia, które przeradzają się w pretensje o brak spodziewanego zaangażowania, różnice co do celów, jakie spółka ma osiągnąć, a w końcu w jawnie wrogie działania jednych wspólników przeciwko drugim. Spirala wrogości się nakręca, pretensje jednych wobec drugich są coraz większe, tak że w końcu jedyne sensowne rozmowy na temat sporu w spółce mogą prowadzić ze sobą prawnicy stron.
Nie będziemy w tym miejscu pouczać o tym, jak ważna jest dobrze wynegocjowana umowa spółki i umowa między wspólnikami. To świetne rozwiązania, ale praktyka jest taka, że stosują je głównie doświadczeni przedsiębiorcy. I to dlatego, że mają za sobą już niejeden spór między wspólnikami.
Doskonale rozumiemy bolączki wspólników, którzy pozostają w konflikcie. Wiemy, jak duże emocje wywołują te spory. Co ważniejsze, wiemy, jak rozwiązywać konflikty w spółce. Dlatego w naszej kancelarii radcowskiej klientom oferujemy kompleksową obsługę prawną i plan działań, który pomoże im osiągnąć najlepsze rezultaty.
„W obsłudze prawnej sporów między wspólnikami specjalizujemy się od kilkunastu lat. Najczęściej reprezentujemy wspólników mniejszościowych, dzięki czemu wiemy, na co zwrócić uwagę, jakimi prawami dysponują, jakie czyhają na nich pułapki w rozmowach ze wspólnikiem większościowym i jak najlepiej zadbać o ich interesy. Nad każdą transakcją pracujemy osobiście.”
„W obsłudze prawnej sporów między wspólnikami specjalizujemy się od kilkunastu lat. Najczęściej reprezentujemy wspólników mniejszościowych, dzięki czemu wiemy, na co zwrócić uwagę, jakimi prawami dysponują, jakie czyhają na nich pułapki w rozmowach ze wspólnikiem większościowym i jak najlepiej zadbać o ich interesy. Nad każdą transakcją pracujemy osobiście.”
Mec. Jakub Sikora jest radcą prawnym i współzałożycielem Kancelarii. Wcześniej przez wiele lat pracował w międzynarodowych kancelariach działających w Polsce. Razem z mec. Dulewskim obsługiwał sprzedaż spółek o wartości od 2 do ponad 200 mln złotych, także podmiotom zagranicznym. Prowadzi negocjacje również w języku angielskim i francuskim oraz opracowuje anglojęzyczną dokumentację transakcyjną.
Mec. Tomasz Dulewski jest radcą prawnym i współzałożycielem Kancelarii. Przed jej otwarciem przez blisko dekadę pracował w największych kancelariach w Polsce. Specjalizuje się w obsłudze prawnej transakcji sprzedaży spółek i audytach prawnych (due diligence). Ma doświadczenie we współpracy z inwestorami indywidualnymi, funduszami inwestycyjnymi, a także zagranicznymi grupami kapitałowymi. Prowadzi negocjacje także w języku angielskim i opracowuje anglojęzyczną dokumentację transakcyjną.
Jesteś w konflikcie z pozostałymi wspólnikami? Masz dość działań podejmowanych przeciwko Tobie? Potrzebujesz wsparcia doświadczonych prawników? Skontaktuj się z nami i umów się na bezpłatną konsultację.
Od lat pracujemy ze wspólnikami, których prawa są naruszane. Wiemy, jak ważna jest dla nich kompleksowa pomoc. Dlatego zapewniamy wsparcie w najważniejszych obszarach związanych ze sporami wspólników.
Pełna ocena sytuacji
Większość wspólników nie zdaje sobie sprawy z tego, jakie dokładnie prawa przysługują im w spółce. Co gorsze, często odsunięci od zarządzania spółką, nie wiedzą, co dokładnie dzieje się w spółce, na co przeznaczane są jej zyski i co dzieje się z jej majątkiem. Dlatego współpracę zaczynamy od całościowej oceny sytuacji spółki, na którą składa się m.in.: analiza akt spółki w KRS, analiza dokumentów finansowych, ocena umowy spółki i ewentualnych porozumień między wspólnikami oraz analiza działań podejmowanych przez wszystkich wspólników na przestrzeni ostatnich lat.
Ustalenie strategii działań
Po tym, jak ocenimy sytuację spółki, ustalamy ze wspólnikami strategię działań. Precyzujemy, co jest finalnym celem naszych klientów w trwającym konflikcie wspólników: wyjście ze spółki, odkupienie udziałów od pozostałych wspólników, uzyskanie zysków skumulowanych przez lata na kapitale zapasowym, czy też np. zmiana Zarządu. Do tego celu dobieramy wachlarz odpowiednich środków prawnych.
Wsparcie w negocjacjach
Kluczem do rozwiązania konfliktu w spółce jest prowadzenie efektywnych negocjacji. Rzadko rozmowy kończą się na pierwszym spotkaniu. Dysponując jednak wiedzą na temat spółki i wspólników oraz doświadczeniem w egzekwowaniu praw należnych wspólnikom mniejszościowym, jesteśmy w stanie wypracować rozwiązania realizujące cele naszych klientów.
Wdrożenie wynegocjowanych rozwiązań
Po dojściu stron do porozumienia, co z reguły jest lepszym rozwiązaniem niż wdawanie się w spór sądowy, wspieramy naszych klientów na etapie wdrażania ustalonego rozwiązania, np. sprzedaży spółki lub udziałów, ich umorzenia, zmiany umowy spółki. Jeżeli rozmowy nie przynoszą spodziewanych efektów, wspieramy mniejszościowych wspólników w postępowaniach sądowych.
Opracowanie dokumentów związanych z wyjściem kapitałowym ze spółki
Efektem podejmowanych przez nas kroków prawnych przy konfliktach w spółce jest często decyzja o odkupieniu udziałów naszych klientów lub umorzeniu ich udziałów. Realizacja tych działań wymaga przygotowania profesjonalnej dokumentacji prawnej: umowy sprzedaży udziałów i uchwał związanych z umorzeniem udziałów. Każde postanowienie w tych dokumentach ma znaczenie i niesie ze sobą poważne konsekwencje dla wspólników. Dlatego pracując nad dokumentami, sprawdzamy, czy zostały w nich uwzględnione wszystkie wynegocjowane postanowienia i doprecyzowujemy niezbędne terminy prawne, aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo naszym klientom.
Często wspólnik mniejszościowy jest w sporze z dużą firmą, funduszem inwestycyjnym lub majętną osobą.
Chcąc mieć równe szanse w negocjacjach dotyczących rozwiązania sporu, musisz mieć po swojej stronie doświadczonych prawników.
Odpowiednia cena za Twoje udziały
Cena odkupienia udziałów to jeden z najważniejszych aspektów rozmów kończących spory wspólników. Poświęcamy wiele czasu na rozmowy ze wspólnikami na ten temat. Dzielimy się naszym doświadczeniem w tym zakresie i zwracamy uwagę na skutki przyjętej strategii negocjacji ceny (np. negocjacje versus postępowania sądowe).
Zabezpieczenie zapłaty ustalonej kwoty
Kolejnym ważnym aspektem kończącego konflikt wspólników wyjścia kapitałowego ze spółki jest zabezpieczenie płatności ceny, która została ustalona w trakcie negocjacji. Doradzimy Ci, jaki mechanizm zastosować, abyś był pewien otrzymania pieniędzy. Jednocześnie uniemożliwimy kupującemu wejście w posiadanie udziałów przed momentem zapłaty.
Wsparcie w zakresie podatków
Uzyskanie przychodów z tytułu wyjścia ze spółki wiąże się z powstaniem obowiązku podatkowego. Współpracujemy z doświadczonymi doradcami podatkowymi, którzy przedstawią Ci najkorzystniejsze rozwiązania w zakresie prawa podatkowego.
Nasza kancelaria ma duże doświadczenie i sukcesy w reprezentowaniu wspólników mniejszościowych. Skorzystaj z naszych usług, a wskażemy Ci optymalne rozwiązanie konfliktu w spółce zgodne z umową spółki oraz obowiązującym prawem, tak abyś mógł osiągnąć realne korzyści z tytułu posiadania udziałów.
Oprócz sporów między wspólnikami specjalizujemy się w transakcjach sprzedaży i zakupu spółki. Zapraszamy do skorzystania z naszych usług!
Sprawdź nasze case studies.
Cenimy czas naszych klientów. Wiemy, że wielu z nich chce od razu skonsultować swój problem prawny z ekspertem. Zapraszamy do kontaktu.