Wiedza o tym, jak bezpiecznie kupić udziały lub akcje w firmie (czyli przeprowadzić tzw. share deal) jest niezbędna przed przystąpieniem do takiej inwestycji. Kupno udziałów w spółce to poważna transakcja. Może być związana zarówno z planami całkowitego przejęcia spółki, jak i planami czerpania zysków z faktu, iż staniesz się jednym z kilku wspólników spółki. W każdym z tych przypadków warto odpowiednio zabezpieczyć swoje interesy.
W naszej kancelarii radcowskiej od ponad 10 lat zajmujemy się transakcjami kupna i sprzedaży spółek oraz ich udziałów. Mamy doświadczenie w wielu złożonych transakcjach tego typu. Będziemy dla Ciebie partnerem, który zapewni Ci bezpieczeństwo, możliwie najlepsze warunki zakupu udziałów i doprowadzenie transakcji do skutku.
Od wielu lat pracujemy z inwestorami lub osobami, które planują lub są w trakcie kupna udziałów w spółce. Wiemy, że ważna jest dla nich całościowa pomoc. Zapewniamy wsparcie w najważniejszych obszarach procesu kupowania udziałów spółki.
Precyzyjne ustalenie, co kupujesz
Zanim zdecydujesz się kupić udziały w spółce, warto przeprowadzić jej badanie prawne (due diligence). Jego stopień dokładności zależeć będzie od rodzaju i rozmiaru prowadzonej działalności tego podmiotu. W przypadku dużego producenta urządzeń o zaawansowanej technologii będzie zupełnie inny niż dla spółki zajmującej się handlem i kierującej swą ofertę bezpośrednio do konsumentów.
Warto posiadać wiedzę o stanie spółki i jej działalności, bo może Cię to uchronić przed ryzykowną transakcją kupna udziałów. Ponadto, jeśli mimo wykrycia poprzez badanie nieprawidłowości będziesz nadal wyrażać chęć zakupu udziałów, możesz wynegocjować korzystniejszą dla siebie cenę tej transakcji.
Określenie najdogodniejszych zasad płatności
Doradzimy Ci jak racjonalnie uregulować zasady wykupu udziałów w spółce z o.o. lub innej pod względem płatności. Nie zawsze musi to być płatność jednorazowa. Inne możliwe formy to na przykład dopłaty do ceny już po zakupie udziałów spółki uzależnione od jej wyników finansowych uzyskiwanych w danym roku obrotowym.
Wpływ na funkcjonowanie spółki
W przypadku kupna jedynie częściowego pakietu udziałów w spółce, powinieneś sprawdzić, czy będziesz miał realny wpływ na funkcjonowanie spółki. Czy Twoja zgoda będzie niezbędna do powołania Zarządu, podjęcia decyzji o podziale zysku, czy też wpuszczenia do spółki w przyszłości kolejnych wspólników? Te oraz wiele innych kwestii wymaga uzgodnienia między kupującym a sprzedawcą. Doradzimy Ci, jak najlepiej zabezpieczyć Twoje interesy w takiej sytuacji.
Zwiększenie zakresu odpowiedzialności sprzedawcy
Sprzedający najczęściej nie chcą brać odpowiedzialności za kondycję spółki, w której sprzedają udziały. Sam fakt skutecznego prowadzenia biznesu przez lata jest dla nich najlepszym dowodem na to, że z ich spółką jest wszystko w porządku. Jednak zakup udziałów w spółce z o.o. po „okazyjnej” cenie, wynikającej z tego, że sprzedający nie bierze odpowiedzialności za stan sprzedawanej spółki, może spowodować problemy.
Zapewnimy Ci pod tym względem bezpieczeństwo, proponując sprzedawcy zakres odpowiedzialności odpowiedni do danej transakcji. Sprawdzimy, gdzie działalność spółki jest ryzykowna i warto się należycie zabezpieczyć.
Sprzedawcy podczas procesu zbywania udziałów zwykle posiłkują się wsparciem kancelarii prawnych doświadczonych w prawie transakcyjnym. Aby, mieć takie same szanse na dobrą transakcję powinieneś skorzystać z pomocy prawników o odpowiedniej wiedzy prawnej oraz doświadczeniu. Jesteśmy w stanie należycie zadbać o zabezpieczenie Twoich interesów, ponieważ skutecznie przeprowadziliśmy już wiele podobnych przedsięwzięć.
Doświadczenie zdobywaliśmy przez wiele lat w największych krajowych i międzynarodowych kancelariach, gdzie zajmowaliśmy się w głównej mierze transakcjami sprzedaży i zakupu spółek, a także ich udziałów lub akcji.
Przeprowadzimy Cię przez proces kupowania udziałów w firmie. Odpowiemy na wszystkie Twoje pytanie na temat transakcji. Nasza pomoc dotyczy zarówno przygotowania listu intencyjnego z planem działań zakupu udziałów w spółce, jak i wykonania badania prawnego samej spółki (due diligence). Sporządzimy projekt umowy i będziemy uczestniczyć w procesie negocjacji kupna udziałów.
Mało który kupujący udziały w spółce wie, ile tak naprawdę są one warte. Współpracujemy ze specjalistami w dziedzinie wyceny przedsiębiorstw, dzięki którym pomożemy Ci to precyzyjnie ustalić. Będziesz spokojny, że zakup udziałów nie nastąpi po zawyżonej cenie.
„Nad każdą transakcją zawsze pracujemy osobiście. Kupno udziałów to zbyt poważne i niestandardowe zagadnienie, żeby mógł się tym zajmować ktoś mniej doświadczony. Dla nas Twoja transakcja jest zawsze priorytetowa, dlatego poświęcamy jej maksimum naszej uwagi i zaangażowania.”
„Nad każdą transakcją zawsze pracujemy osobiście. Kupno udziałów to zbyt poważne i niestandardowe zagadnienie, żeby mógł się tym zajmować ktoś mniej doświadczony. Dla nas Twoja transakcja jest zawsze priorytetowa, dlatego poświęcamy jej maksimum naszej uwagi i zaangażowania.”
Mec. Tomasz Dulewski jest radcą prawnym i założycielem kancelarii. Przed jej otwarciem przez blisko dekadę pracował w największych kancelariach w Polsce. Specjalizuje się w fuzjach i przejęciach oraz prawie autorskim.
Mec. Jakub Sikora jest radcą prawnym. Przed otwarciem własnej kancelarii Dulewski Sikora przez wiele lat pracował w międzynarodowych kancelariach działających w Polsce, w tym największej na świecie.
Cenimy czas naszych klientów. Wiemy, że wielu z nich chce od razu skonsultować swój problem prawny z ekspertem. My dajemy taką możliwość.
Tomasz Dulewski
współzałożyciel kancelarii
Jakub Sikora
współzałożyciel kancelarii