Czy możliwe jest darowanie udziałów w spółce z o.o.? Jeśli tak, to w jakiej formie musi być dokonana darowizna udziałów? Jakie prawa nabędzie obdarowany? Dowiesz się tego z poniższego wpisu.

W jakiej formie zawrzeć umowę darowizny udziałów spółce z o.o.?

W praktyce umowa darowizny udziałów w spółce z o.o. zawierana jest zazwyczaj w formie pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi. Przy dużych transakcjach, z daleko idącej ostrożności, spotkać można także umowy zawierane w formie aktu notarialnego. Za najwyższą gwarancję bezpieczeństwa, jaką daje akt notarialny, trzeba jednak z reguły więcej zapłacić. Maksymalny koszt poświadczenia podpisów to 300 zł plus koszty odpisów umowy przygotowanych przez rejenta (z reguły kilkadziesiąt złotych). Koszt aktu notarialnego może wynieść nawet kilkanaście tysięcy złotych. W tym przypadku wynagrodzenie notariusza zależy bowiem od wartości przenoszonych udziałów.

Do tej pory nie natknęliśmy się na wyrok sądowy, który kwestionowałby ważność umowy przekazania udziałów w spółce z o.o. zawartej w formie pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi. Naszym zdaniem taka forma zawarcia umowy jest prawidłowa.

Czy potrzebuję zgody na darowiznę udziałów?

Wymóg uzyskania takiej zgody może wynikać z umowy spółki. Przed udaniem się do notariusza w celu przeniesienia udziałów w spółce z o.o. należy koniecznie sprawdzić jej treść.

Z umowy spółki może także wynikać, że o planach przekazania udziałów powinieneś poinformować spółkę oraz wspólników. Często pozostałym wspólnikom przysługuje prawo pierwszeństwa nabycia udziałów. Niewykluczone, że prawo takie przysługuje im także na wypadek planów obdarowania kogoś udziałami.

Zawarłem umowę darowizny – co dalej?

Po podpisaniu umowy darowizny poinformuj spółkę o tym, że nie jesteś już jej wspólnikiem. Najlepiej przekazać spółce odpis podpisanej umowy darowizny.

Od chwili poinformowania spółki o darowiźnie udziałów obdarowany będzie traktowany jako wspólnik. Oznacza to, że będzie mógł brać udział w podejmowaniu uchwał i decydowaniu o działalności spółki. Czy nowy wspólnik będzie mógł domagać się zwrotu na jego rzecz dopłat wniesionych przez Ciebie do spółki? Na to pytanie odpowiadamy w naszym tekście zamieszczonym tutaj.

Jeżeli stoisz przed zadaniem rejestracji darowizny udziałów w KRS, a jednocześnie:

  • nie masz wiedzy prawniczej,
  • nie masz czasu na sprawdzanie, które z informacji pozyskanych w Internecie są wiarygodne, aktualne i sprawdzone w praktyce,
  • nie korzystasz ze wsparcia zewnętrznej kancelarii prawnej,
  • chcesz szybko zająć się rejestracją darowizny w KRS,

skorzystaj z pomocy naszej kancelarii radcowskiej.

Jak pomagamy przy rejestracji darowizny?

Podajesz nam dane niezbędne do przygotowania wniosku do KRS w Twojej sprawie, wypełniając specjalnie przygotowany przez nas formularz on-line. Podanie danych zajmie Ci nie więcej niż kilka minut. Następnie płacisz wygodnie Blikiem lub przelewem on-line (przy pomocy Przelewy24) wynagrodzenie za naszą usługę. W ciągu 48 godzin od wypełnienia naszego formularza oraz płatności sporządzimy kompletny wniosek na Twoim koncie na Portalu Rejestrów Sądowych wraz z załącznikami. Otrzymasz od nas również jasne instrukcje, jak podpisać elektronicznie wniosek i wysłać go online. Wszystko po to, aby ograniczyć do minimum Twoje zaangażowanie. W razie jakichkolwiek problemów z rejestracją zmian w KRS służymy pomocą.

Cena

487 zł netto (599 zł brutto) za sporządzenie kompletnego wniosku o rejestrację darowizny udziałów w spółce z o.o. do zgłoszenia do KRS.

Jesteśmy radcami prawnymi z wieloletnim doświadczeniem w transakcjach zakupu spółki oraz sprzedaży spółki. O jakości świadczonych przez nas usług świadczą rekomendacje klientów, które możesz sprawdzić tutaj.