Zabezpieczenie się przy sprzedaży udziałów leży w interesie sprzedającego i może go uchronić przed wieloma przykrymi niespodziankami w przyszłości. Sprzedać udziały można w 20 minut. W sprzyjających warunkach napisanie kilku krótkich postanowień o sprzedaży udziałów w Twojej spółce zajmie prawnikowi 5 minut. Kolejne kilkanaście minut zajmie notariuszowi poświadczenie podpisów pod umową.

Czy w ten sposób należy sprzedawać udziały?

Jeżeli ktoś ma nóż na gardle, to pewnie innego sposobu nie ma. Tym wszystkim, którzy mają więcej niż 20 minut, sugeruję, aby sprzedać udziały z głową, czyli dbając o zabezpieczenie swoich interesów jako wspólnika i udziałowca.

Absolutne minimum, którego wymaga bezpieczeństwo sprzedaży udziałów to zadbanie o to:

  1. abyś uzyskał wszystkie wymagane zezwolenia na sprzedaż udziałów (co jest nie tylko w Twoim interesie, ale także i kupującego);
  2. aby cena za udziały trafiła jak najszybciej na Twój rachunek;
  3. abyś ograniczył odpowiedzialność za stan spółki, w której udziały sprzedajesz;
  4. zapewnił sobie opuszczenie organów spółki, jeżeli nie chcesz w nich zasiadać po transakcji.

Już niebawem przedstawimy więcej informacji na temat zgód na sprzedaż udziałów. O tym, jak zabezpieczyć zapłatę ceny za udziały piszemy w tekście tutaj.

Jeżeli chcesz dobrze zabezpieczyć swoje interesy w transakcji zakupu spółki lub sprzedaży spółki (przedsiębiorstwa), skontaktuj się z naszą kancelarią radcowską. Jesteśmy radcami prawnymi z wieloletnim doświadczeniem w tego typu transakcjach. O jakości świadczonych przez nas usług świadczą zadowoleni klienci i ich rekomendacje. Sprawdź je tutaj.