Spółki

Wsparcie prawne przy sprzedaży spółek i przedsiębiorstw
Doradztwo prawne przy sprzedaży

Wspólnicy mniejszościowi

Doradztwo dla wspólników mniejszościowych przy wyjściu ze spółki oraz konfliktach ze wspólnikami
Doradztwo prawne dla wspólników mniejszościowych

OBSŁUGA TRANSAKCJI SPRZEDAŻY SPÓŁEK I PRZEDSIĘBIORSTW

Znalezienie inwestora lub kupca

Wiemy, że dla sprzedających swój biznes bardzo ważna jest kompleksowa pomoc. Dlatego oprócz wsparcia prawnego oferujemy także pomoc w znalezieniu inwestora lub kupca dla firm naszych Klientów. Naszym celem jest zapewnienie Klientom wsparcia w najważniejszych obszarach całego procesu sprzedaży spółki.

Znalezienie inwestora. Jak pomagamy naszym Klientom?

Punktem wyjścia każdej transakcji jest znalezienie inwestora (kupca) zainteresowanego nabyciem biznesu. Negocjowanie listu intencyjnego, czuwanie nad badaniem due diligence, czy też negocjowanie zapisów umowy sprzedaży, to dopiero kolejne etapy transakcji. Nie dojdzie do nich, jeżeli sprzedający nie będzie miał z kim prowadzić rozmów.

Analiza sprzedawanej spółki lub przedsiębiorstwa

W pierwszej kolejności analizujemy dokładnie sprzedawany biznes. Identyfikujemy jego mocne i słabe strony. Podpowiadamy, co warto poprawić przed rozpoczęciem transakcji, a które walory koniecznie wyeksponować.

Cena za Twoją spółkę lub przedsiębiorstwo

Bazując na naszym doświadczeniu określamy widełki ceny, jaką Klient może w naszej ocenie otrzymać za swoją firmę. Sugerujemy także, czy warto natychmiast szukać inwestora, czy też poczekać na wdrożenie działań naprawczych, które przełożą się np. na wyższą cenę sprzedaży.

Strategia poszukiwania inwestora (kupca)

Przedstawiamy Klientowi strategię poszukiwania inwestora. Ustalamy między innymi, czy kupującego szukamy w Polsce, czy także za granicą. Ważymy wady i zalety inwestorów z różnych branż.

Rozmowy z inwestorami

Przystępujemy do rozmów z wytypowanymi przez nas inwestorami. Z uwagi na to, że cenimy czas naszych Klientów, ograniczamy do minimum ich zaangażowanie na tym etapie. Rozmowy z inwestorami prowadzimy samodzielnie do momentu, gdy bezwzględnie konieczny jest udział Klientów.

List intencyjny

Wstępne rozmowy z zainteresowanymi inwestorami kończymy podpisaniem listów intencyjnych (niewiążących ofert, term sheetów). Dbamy o to, aby dokumenty te w jak najszerszym stopniu realizowały interesy naszych Klientów.

Znalezienie inwestora to nasze zadanie.

Dzięki wieloletniemu doświadczeniu w sprzedaży firm i spółek wiemy, jak dotrzeć do potencjalnych inwestorów i zainteresować ich ofertą sprzedaży Twojej spółki lub przedsiębiorstwa. Skontaktuj się z nami i dowiedz się, jak rozpocząć proces sprzedaży Twojej firmy.

Skontaktuj się

O co m.in. zadbamy poszukując kupującego na Twój biznes?

Poufność, poufność, poufność

Zdajemy sobie sprawę jak istotną kwestią dla sprzedającego jest zachowanie w poufności informacji o zamiarze sprzedaży swojego biznesu. Dbamy o to, aby w toku procesu pozyskiwania kupującego informacja o planowanej sprzedaży nie została rozpowszechniona wśród pracowników firmy, jak również wśród jej kontrahentów. Doradzamy również sprzedającym przy negocjowaniu warunków umów o zachowaniu poufności zawieranych z potencjalnym kupującymi. Umowa o zachowaniu poufności (NDA) powinna skutecznie odstraszać potencjalnego kupującego od wykorzystania przekazanych mu danych dot. spółki w innym celu niż dla oceny złożenia oferty nabycia udziałów w spółce.

Teaser inwestycyjny – wizytówka Twojego biznesu

Z reguły pierwszym dokumentem przekazywanym potencjalnym kupującym jest tzw. teaser inwestycyjny. Jest to zwięzły dokument przedstawiający podstawowe informacje o spółce, jej mocne strony oraz potencjalne korzyści i szanse na dalszy rozwój biznesu po jego przejęciu przez kupującego. To od teasera zależeć będzie czy potencjalną transakcją uda się zainteresować kupujących. Z tego powodu ważnym jest, aby przygotować ten dokument z dużą rozwagą i pieczołowitością, najlepiej po przeprowadzeniu wewnętrznej analizy spółki identyfikującej jej mocne strony.

List intencyjny – formalny początek procesu

Kluczowym dokumentem rozpoczynającym negocjacje dot. sprzedaży udziałów jest list intencyjny lub niewiążąca oferta. Są to dokumenty przygotowywane najczęściej przez osobę zainteresowana kupnem spółki. Na podstawie tych dokumentów (o ile zostały prawidłowo przygotowane) potencjalny inwestor nie wymusi na Tobie sprzedaży spółki, ani przedsiębiorstwa. Nie oznacza to jednak, że postanowienia listu nie mają znaczenia. Wręcz przeciwnie. Wiele ich postanowień wywiera określone skutki prawne, jak chociażby postanowienia o wyłączności na prowadzenie rozmów. Każdy wyraz w liście zostaje zamieszczony w nim z określonego powodu. Z tego względu nie należy pochopnie godzić się na jakiekolwiek sformułowania, których znaczenia i konsekwencji nie jesteśmy pewni. Wyjaśnimy Ci co kryje się za każdym sformułowaniem listu i uświadomimy, jakie rodzi konsekwencje. Zadbamy również o to, aby list intencyjny jasno wskazywał sposób wyliczenia ceny za sprzedawane udziały. Unikniesz dzięki temu wielu nieprzyjemnych niespodzianek na dalszych etapach transakcji.

Harmonogram działań

Dobry list intencyjny zawiera przybliżony harmonogram planowanej transakcji sprzedaży spółki lub przedsiębiorstwa. Warto wskazać w nim termin, w jakim kupujący powinien zakończyć badanie due diligence, przedstawić pierwszy projekt umowy sprzedaży, a strony planują sfinalizować transakcję. Harmonogram pomaga utrzymać cały proces w ryzach i daje Ci narzędzie do mobilizowania opieszałego inwestora. Opis sposobu zorganizowania data room również przyspieszy kolejne kroki w transakcji. Pomożemy Ci ułożyć odpowiedni harmonogram i zorganizować data room.

Często nabywcą spółki jest duża firma, fundusz inwestycyjny lub zamożny inwestor indywidualny.

Chcąc mieć równe szanse w procesie sprzedaży i negocjacji warunków umowy, musisz mieć po swojej stronie doświadczonych prawników.

Skontaktuj się

Braliśmy udział w transakcjach sprzedaży spółek o łącznej wartości około miliarda złotych.

Opinie klientów

"Nie wiedziałem, że sprzedaż dużego biznesu w dzisiejszych czasach to taka złożona sprawa. List intencyjny, badanie spółki, negocjacje umowy, zakres mojej odpowiedzialności, zakaz konkurencji… Tony postanowień, a za wieloma wydawałoby się błahymi słowami kryją się poważne konsekwencje. Dzięki kancelarii Dulewski Sikora udało mi się bezpiecznie przejść przez cały ten proces i sprzedać spółkę prowadzącą dużą fabrykę. Mecenasi Sikora i Dulewski wspierali mnie na każdym etapie. Wybronili mnie z niejednej opresji."

— Martyna Paleczna i Stanisław Paleczny , byli akcjonariusze Fanar S.A.

"Dzięki kancelarii Dulewski Sikora zyskałem wiele cennych informacji, na które należy zwracać uwagę przy transakcjach sprzedaży udziałów. Dały mi świadomość pewnych rzeczy, skutków prawnych, jakie mogą zostać wyciągnięte poprzez brak wiedzy lub nie rozważne podpisywanie dokumentów, które pozornie wyglądają na wstępną nie zobowiązującą propozycję. Ani przez moment nie mieliśmy wrażenia, że kupujący, reprezentowani przez dużą warszawską kancelarię, są lepiej reprezentowani od nas. Polecamy usługi Dulewski Sikora wszystkim tym, którzy siadają do negocjacji sprzedaży udziałów."

— Inwestor indywidualny , wspólnik spółki z grupy Knapp AG

"Dzięki usługom Dulewski Sikora możliwe było sprawne i szybkie zamknięcie transakcji zakupu przedsiębiorstwa Spółki prowadzącej działalność w zakresie opieki zdrowotnej. Kancelaria działa w sposób rzetelny, zorganizowany, terminowy i z pro-biznesowym podejściem. Kontakt z Kancelarią oceniam wzorowo. Do gustu przypadła mi umiejętność biznesowego spojrzenia na transakcję oraz adaptacji zapisów prawnych do zmieniających się ustaleń biznesowych."

— Łukasz Goryszewski - Dyrektor Operacyjny , Allenort Capital Fund

"Kancelaria Dulewski Sikora udzieliła mi wsparcia przy transakcji nabycia udziałów w polskiej spółce od zagranicznego inwestora. Jestem pod dużym wrażeniem tego, jak profesjonalnie transakcja została przeprowadzona. Prawnicy kancelarii walczyli o jak najlepsze zabezpieczenie moich interesów z pasją i zaangażowaniem, skutecznie doprowadzając do podpisania dokumentów. Rekomenduję usługi kancelarii tym wszystkim, którzy szukają profesjonalnego i godnego zaufania doradcy w sprawach korporacyjnych."

— Piotr Dudziński - wspólnik , Staff In sp. z o.o.

"Szukaliśmy kancelarii wyspecjalizowanej w transakcjach, w której naszą sprawą zajmą się od początku do końca doświadczeni prawnicy. Tak właśnie się stało w kancelarii Dulewski Sikora. Cenimy sobie wsparcie wspólników kancelarii na każdym kroku, ich duże zaangażowanie w prowadzenie negocjacji oraz wkład w pomyślne ich zakończenie. Wspólnicy kancelarii dobrze wiedzą jak przebiega proces sprzedaży i negocjacje oraz na co należy zwrócić uwagę. Często są to kwestie, o których nigdy bym nie pomyślał."

— Wojciech Kadłubowski , były wspólnik DTK&W Zespół Ogłoszeniowy sp. z o.o.

"Z pomocą kancelarii Dulewski Sikora udało mi się wynegocjować lepsze warunki wejścia do spółki, nabyć udziały w realnej dobrej cenie i zmienić na swoją korzyść umowę spółki. Partnerów kancelarii wyróżnia skrupulatność i wyjście przed oczekiwania klienta. Dużym plusem jest także sugerowanie zmian jakich wagi nie byłem świadom. Prawnicy z powołania - cieszę się że na nich trafiłem."

— Piotr Chajkowski , wspólnik IFDS sp. z o.o.

"We were more than happy with the service provided by Dulewski Sikora. Firstly, we successfully opened the company, secondly you helped us with recommending us an accounting company. You also helped us with better understanding of national legislative and helped us with investment process. To summarize, you went above and beyond to make sure that the whole process runs as smoothly as possible. We liked the professional approach that was provided, but the speed and responsiveness were the things that we especially appreciated."

— Mate Knezović , członek zarządu Agrivi sp. z o.o.

"Współpraca z Dulewski Sikora spowodowała, iż transakcja została zakończona sukcesem. W szczególności przypadła mi do gustu otwartość na klienta, utrzymywanie stałego kontaktu w ramach prowadzonej transakcji. Jako klient czułam się dobrze poinformowana o wszelkich opcjach/ryzykach jakie mogą wiązać się ze sprzedażą udziałów. Mecenasi Sikora oraz Dulewski mają bardzo dobre podejście do klienta, a swoją pracą i podejmowanymi działaniami wzbudzają zaufanie i poczucie, że powierzona sprawa będzie dobrze prowadzona."

— Joanna Dębska , były wspólnik P.W. Sanitex sp. z o.o.

"We are an international business consulting firm and had the need to expand our business to Poland. Dulewski Sikora helped us in finding the right company structure and guided us through the whole process of establishing and registering our company in Poland. The proposed way to speed up the process helped us to get it done in a very short period of time. Everything was perfectly arranged and all the necessary documents were always ready on time. We see it as a great advantage that you are not only a “number” as you are in a big law firm."

— Axel Hausbrandt , członek zarządu B-K-P Consulting sp. z o.o.

"I had been contacted with few legal adviser before I found Dulewski Sikora Law Firm. But I collected all different information from each of them that made me hesitate, after I called all phone numbers I had, I chose Tomasz Dulewski, one of the founders of Dulewski Sikora. It is not easy to start a LLC company, especially a foreign company in Poland. A solid services like them will guarantee you are secured by law. Different lawyer will give different suggestions according to their experiences, so far Tomasz and Jakub’s suggestions never disappointed us."

— Jian Yao , członek zarządu Globalway sp. z o.o.

"Dzięki usługom kancelarii zyskałem pewność w prowadzeniu biznesu. Dzisiejsza rzeczywistość rynkowa jest bardzo dynamiczna i trzeba być gotowym na wszystko. Diabeł tkwi w szczegółach, a dzięki współpracy z kancelarią Dulewski Sikora mam pewność, że żaden szczegół nie został pominięty. W usługach kancelarii podoba mi się indywidualne podejście, chęć wysłuchania i przede wszystkim - chęć szczegółowego zrozumienia problemu. Podoba mi się elastyczność i otwarty umysł w rozwiązywaniu problemów."

— Mateusz Grabowski , właściciel Kart Grabowskiego

Jak przebiega proces sprzedaży spółki?

Sprzedaż spółki to dla jej właściciela skomplikowany proces. Skontaktuj się z nami i dowiedz się, z jakich etapów się składa oraz na co musisz się przygotować.

Skontaktuj się

„W obsłudze prawnej transakcji sprzedaży spółek specjalizujemy się od 15 lat. Najczęściej reprezentujemy stronę sprzedającą, dzięki czemu wiemy, na co zwrócić uwagę, przed jakimi zagrożeniami chronić naszego klienta i jak najlepiej zadbać o jego interesy.
Nad każdą transakcją pracujemy osobiście.”

Tomasz Dulewski i Jakub Sikora
założyciele kancelarii

„W obsłudze prawnej transakcji sprzedaży spółek specjalizujemy się od 15 lat. Najczęściej reprezentujemy stronę sprzedającą, dzięki czemu wiemy, na co zwrócić uwagę, przed jakimi zagrożeniami chronić naszego klienta i jak najlepiej zadbać o jego interesy.
Nad każdą transakcją pracujemy osobiście.”

Tomasz Dulewski i Jakub Sikora
założyciele kancelarii

Skontaktuj się z nami
i umów się na bezpłatną konsultację

Cenimy czas naszych klientów. Wiemy, że wielu z nich chce od razu skonsultować swój problem prawny z ekspertem. Zapraszamy do kontaktu.
Mec. Tomasz Dulewski

Mec. Tomasz Dulewski

współzałożyciel kancelarii

Mec. Tomasz Dulewski jest radcą prawnym i współzałożycielem Kancelarii. Przed jej otwarciem przez blisko dekadę pracował 
w największych kancelariach w Polsce. Specjalizuje się 
w obsłudze prawnej transakcji sprzedaży spółek i audytach prawnych (due diligence). Ma doświadczenie we współpracy 
z inwestorami indywidualnymi, funduszami inwestycyjnymi, 
a także zagranicznymi grupami kapitałowymi. Prowadzi negocjacje także w języku angielskim i opracowuje 
anglojęzyczną dokumentację transakcyjną.

Mec. Jakub Sikora

Mec. Jakub Sikora

współzałożyciel kancelarii

Mec. Jakub Sikora jest radcą prawnym i współzałożycielem Kancelarii. Wcześniej przez wiele lat pracował 
w międzynarodowych kancelariach działających w Polsce. Razem z mec. Dulewskim obsługiwał sprzedaż spółek o wartości od 2 do ponad 200 mln złotych, także podmiotom zagranicznym. Prowadzi negocjacje również w języku angielskim i francuskim oraz opracowuje anglojęzyczną dokumentację transakcyjną.

Najnowsze artykuły

section  min

Mec. Tomasz Dulewski
współzałożyciel Kancelarii

Umów się na bezpłatną konsultację

Myślisz o sprzedaży swojej spółki? Masz już potencjalnego nabywcę? Potrzebujesz wsparcia doświadczonych prawników? Skontaktuj się z nami i umów się na bezpłatną konsultację.

Wypełnij formularz