Spółki

Wsparcie prawne przy sprzedaży spółek i przedsiębiorstw
Doradztwo prawne przy sprzedaży

Wspólnicy mniejszościowi

Doradztwo dla wspólników mniejszościowych przy wyjściu ze spółki oraz konfliktach ze wspólnikami
Doradztwo prawne dla wspólników mniejszościowych

Sprzedaż udziałów spółki

Sprzedaż udziałów w spółce jest skomplikowaną i obarczoną ryzykiem transakcją. Szczególnie jeśli sprzedaje się jedynie część posiadanych przez siebie udziałów i wprowadza się nabywcę jako dodatkowego wspólnika do spółki. Od ponad 10 lat zajmujemy się transakcjami kupna i sprzedaży udziałów spółek. Mamy doświadczenie w wielu złożonych tego typu transakcjach. Będziemy dla Ciebie partnerem, który zapewni Ci bezpieczeństwo, możliwie najlepsze warunki finansowe i doprowadzenie transakcji do skutku.


W czym możemy Ci pomóc?

Od wielu lat pracujemy z właścicielami, którzy planują lub są w trakcie sprzedaży udziałów spółki. Wiemy, że ważna jest dla nich kompleksowa pomoc. Dlatego zapewniamy wsparcie w najważniejszych obszarach całego procesu sprzedaży udziałów spółki.

Pomoc w ustaleniu ceny sprzedaży udziałów spółki

Większość udziałowców nie ma świadomości, ile faktycznie warta jest cała spółka, a tym samym udziały, które posiadają. Zazwyczaj szacunki właścicieli udziałów są zdecydowanie niższe niż wynika to z profesjonalnej wyceny.

Nasza kancelaria współpracuje z ekspertami w dziedzinie wyceny przedsiębiorstw. Dzięki temu masz pewność, że nie sprzedasz swoich udziałów zbyt tanio.

Wielu właścicieli nie jest świadomych tego, że składając różnego rodzaju oświadczenia i zapewnienia przyjmują na siebie odpowiedzialność za stan spółki.
Ograniczenie ryzyka związanego z przyjęciem nowego wspólnika

Najważniejsze decyzje w spółce podejmowane są przez wspólników. Z chwilą poszerzenia grona wspólników o kupującego udziały decyzje będą zapadać z jego udziałem.
Jeżeli chcesz zapewnić sobie decydujący wpływ na wybór Zarządu, decyzje o podziale zysku, czy też na podwyższenie kapitału i zmiany w składzie wspólników, to powinieneś te kwestie uregulować w umowie sprzedaży udziałów. Doradzimy Ci, jak najlepiej zabezpieczyć Twoje interesy w takiej sytuacji.

Ograniczenie zakresu odpowiedzialności po sprzedaży

Wielu właścicieli nie jest świadomych tego, że składając różnego rodzaju oświadczenia i zapewnienia przyjmują na siebie odpowiedzialność za stan spółki, w której sprzedawane są udziały.
Zadbamy o Twoje bezpieczeństwo i ograniczymy zakres takiej odpowiedzialności. Zastanowimy się nad tym, za co możesz wziąć odpowiedzialność (np. za to, że działasz zgodnie z uzyskanymi zezwoleniami), a za co lepiej, żebyś nie odpowiadał wobec kupującego.

Zabezpieczenie zapłaty ceny

Jednym z najważniejszych dla Ciebie aspektów sprzedaży będzie zabezpieczenie płatności ceny. Doradzimy Ci, jaki mechanizm zastosować, abyś był pewien otrzymania pieniędzy. Jednocześnie uniemożliwimy kupującemu wejście w posiadanie udziałów przed momentem zapłaty.

Gwarancja zmian w organach spółki

Jeżeli wraz ze sprzedażą udziałów chcesz ustąpić z zasiadania w Zarządzie lub innych organach spółki, to zagwarantujemy Ci skuteczne ustąpienie z funkcji.
W ten sposób unikniesz odpowiedzialności za przyszłe działania spółki, w tym ewentualnej odpowiedzialności za nowe długi spółki.

Przeprowadzimy Cię przez cały proces sprzedaży Twoich udziałów w spółce. Odpowiemy na każde związane ze sprzedażą pytanie.

Wsparcie w negocjacjach

W przypadku jeśli zakupem zainteresowana jest duża firma, fundusz inwestycyjny lub zamożny inwestor indywidualny najczęściej dysponują oni wsparciem doświadczonych w prawie transakcyjnym kancelarii prawnych.
Chcąc mieć równe szanse w procesie sprzedaży i negocjacji jej warunków musisz mieć po swojej stronie prawników, którzy posiadają nie tylko wiedzę prawną, ale przede wszystkim doświadczenie w przeprowadzeniu skomplikowanych transakcji. Jedynie wtedy Twoje interesy będą należycie zabezpieczone.
Przez wiele lat pracowaliśmy w polskich oraz międzynarodowych kancelariach, gdzie zajmowaliśmy się głównie transakcjami. Dzięki temu mamy bardzo duże doświadczenie w tym zakresie.

Przeprowadzenie procesu sprzedaży

Przeprowadzimy Cię przez cały proces sprzedaży Twoich udziałów w spółce. Odpowiemy na każde związane ze sprzedażą pytanie. Pomożemy Ci zarówno w przygotowaniu listu intencyjnego, w którym ustalisz wraz z potencjalnym kupującym plan działań związanych ze sprzedażą, w ochronie informacji poufnych spółki, do których kupujący będzie chciał uzyskać dostęp, a także w przygotowaniu projektu umowy sprzedaży oraz negocjacjach dotyczących sprzedaży.

Wsparcie w zakresie podatków

Uzyskanie przychodów z tytułu sprzedaży udziałów wiąże się z powstaniem obowiązku podatkowego. Współpracujemy z doświadczonymi doradcami podatkowymi, którzy przedstawią Ci najkorzystniejsze rozwiązanie dla Twojej transakcji.

„Nad każdą transakcją zawsze pracujemy osobiście. Kupno udziałów to zbyt poważne i niestandardowe zagadnienie, żeby mógł się tym zajmować ktoś mniej doświadczony. Dla nas Twoja transakcja jest zawsze priorytetowa, dlatego poświęcamy jej maksimum naszej uwagi i zaangażowania.”

— Tomasz Dulewski i Jakub Sikora partnerzy kancelarii

„Nad każdą transakcją zawsze pracujemy osobiście. Kupno udziałów to zbyt poważne i niestandardowe zagadnienie, żeby mógł się tym zajmować ktoś mniej doświadczony. Dla nas Twoja transakcja jest zawsze priorytetowa, dlatego poświęcamy jej maksimum naszej uwagi i zaangażowania.”

— Tomasz Dulewski i Jakub Sikora partnerzy kancelarii
Tomasz Dulewski

Mec. Tomasz Dulewski jest radcą prawnym i założycielem kancelarii. Przed jej otwarciem przez blisko dekadę pracował w największych kancelariach w Polsce. Specjalizuje się w fuzjach i przejęciach oraz prawie autorskim.

Jakub Sikora

Mec. Jakub Sikora jest radcą prawnym. Przed otwarciem własnej kancelarii Dulewski Sikora przez wiele lat pracował w międzynarodowych kancelariach działających w Polsce, w tym największej na świecie.

Braliśmy udział w transakcjach kupna-sprzedaży spółek o łącznej wartości blisko pół miliarda złotych.

Opinie klientów

"Kancelaria Dulewski Sikora udzieliła mi wsparcia przy transakcji nabycia udziałów w polskiej spółce od zagranicznego inwestora. Jestem pod dużym wrażeniem tego, jak profesjonalnie transakcja została przeprowadzona. Prawnicy kancelarii walczyli o jak najlepsze zabezpieczenie moich interesów z pasją i zaangażowaniem, skutecznie doprowadzając do podpisania dokumentów. Rekomenduję usługi kancelarii tym wszystkim, którzy szukają profesjonalnego i godnego zaufania doradcy w sprawach korporacyjnych."

— Staff In sp. z o.o., Piotr Dudziński - wspólnik

"Dzięki usługom Dulewski Sikora możliwe było sprawne i szybkie zamknięcie transakcji zakupu przedsiębiorstwa Spółki prowadzącej działalność w zakresie opieki zdrowotnej. Kancelaria działa w sposób rzetelny, zorganizowany, terminowy i z pro-biznesowym podejściem. Kontakt z Kancelarią oceniam wzorowo. Do gustu przypadła mi umiejętność biznesowego spojrzenia na transakcję oraz adaptacji zapisów prawnych do zmieniających się ustaleń biznesowych."

— Allenort Capital Fund, Łukasz Goryszewski - Dyrektor Operacyjny

"Szukaliśmy kancelarii wyspecjalizowanej w transakcjach, w której naszą sprawą zajmą się od początku do końca doświadczeni prawnicy. Tak właśnie się stało w kancelarii Dulewski Sikora. Cenimy sobie wsparcie wspólników kancelarii na każdym kroku, ich duże zaangażowanie w prowadzenie negocjacji oraz wkład w pomyślne ich zakończenie. Wspólnicy kancelarii dobrze wiedzą jak przebiega proces sprzedaży i negocjacje oraz na co należy zwrócić uwagę. Często są to kwestie, o których nigdy bym nie pomyślał. Cenne uwagi dotyczyły także kwestii przemilczanych w przygotowanych przez kupującego projektach umów."

— branża IT, Wspólnicy spółki z o.o.

"Z pomocą kancelarii Dulewski Sikora udało mi się wynegocjować lepsze warunki wejścia do spółki, nabyć udziały w realnej dobrej cenie i zmienić na swoją korzyść umowę spółki. Partnerów kancelrii wyróżnia skrupulatność i wyjście przed oczekiwania klienta. Dużym plusem jest także sugerowanie zmian jakich wagi nie byłem świadom. Prawnicy z powołania - cieszę się że na nich trafiłem."

— Piotr Chajkowski, Inwestor

"Dzięki kancelarii Dulewski Sikora zyskałem wiele cennych informacji, na które należy zwracać uwagę przy transakcjach sprzedaży udziałów. Dały mi świadomość pewnych rzeczy, skutków prawnych, jakie mogą zostać wyciągnięte poprzez brak wiedzy lub nie rozważne podpisywanie dokumentów, które pozornie wyglądają na wstępną nie zobowiązującą propozycję. To co przypadło mi do gustu, to obszerne wyjaśnienie zagadkowych kwestii dla mnie i ich znaczenia w późniejszym etapie procesu sprzedażowego. Prawników kancelarii cenię za dużą wiedzę, doświadczenie oraz sumienność."

— branża IT, Wspólnik spółki z o.o.

Skontaktuj się bezpośrednio z ekspertem

Cenimy czas naszych klientów. Wiemy, że wielu z nich chce od razu skonsultować swój problem prawny z ekspertem. My dajemy taką możliwość.

Tomasz Dulewski

Tomasz Dulewski

współzałożyciel kancelarii

Jakub Sikora

Jakub Sikora

współzałożyciel kancelarii